Martwe pole w lusterku. Dlaczego jest tak niebezpieczne?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Martwe pole w lusterku. Dlaczego jest tak niebezpieczne?
Martwe pole powoduje, że kierowcy - szczególnie pojazdów ciężarowych - mają ograniczoną widocznośćFoto: shutterstock

Martwe pole to jedno z największych zagrożeń podczas jazdy samochodem. Przez chwilę nieuwagi może doprowadzić do groźnego wypadku. - To przestrzeń, która nie jest widoczna w żadnym lusterku naszego pojazdu, czy to samochodu osobowego czy ciężarowego - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Mikołaj Krupiński z Instytutu Transportu Samochodowego.

Mikołaj Krupiński zwraca uwagę, że "bez względu na to, jak optymalnie pod kątem widoczności kierującego ustawimy lusterko, martwe pole, czyli miejsce, gdzie nie sięga wzrok lusterka, pozostaje". Szczególnie niebezpieczne jest to w samochodach ciężarowych.

- Bodajże w 2007 roku Unia Europejska zaproponowała dyrektywę, która obligowała producentów samochodów do umieszczania dodatkowych lusterek w pojazdach ciężarowych, powołując się na statystyki wypadków, że na drogach UE z tego powodu zginęło 400 osób - przypomina ekspert.

Stąd na drogach często widzimy ciężarówki z dodatkowymi lusterkami, które mają ograniczyć martwą strefę. Jak się okazuje, pozostali kierowcy nie zawsze wiedzą, że prowadzenie większego pojazdu wiąże się z gorszą widocznością.

- Podczas robienia kursu na prawo jazdy te informacje są przekazywane przez instruktorów, natomiast część kierowców może o tym zapominać, że kierowca samochodu ciężarowego czy autobusu ma ograniczoną widoczność, zwłaszcza z przodu, na boku z prawej i lewej strony lub bezpośrednio za pojazdem - mówi Mikołaj Krupiński.

Źródło: WORD Białystok/YouTube

Naklejki na pojazdach - nie ma nakazu

W Polsce nie ma odgórnego nakazu umieszczania naklejek informujących o martwej strefie, jednak niektórzy kierowcy samochodów ciężarowych mają na swoich pojazdach takie naklejki w języku angielskim.

Posłuchaj

8:00
Martwe pole w lusterku. Dlaczego jest tak niebezpieczne? (Jedynka/Cztery pory roku)
+
Dodaj do playlisty
+

Co oznaczają naklejki z prędkościami?

Dlaczego na TIR-ach i niektórych innych samochodach ciężarowych widnieje aż kilka oznaczeń ograniczenia prędkości: 50, 60, 70 lub 80 km/h? - To nie jest jednolity zapis dla wszystkich krajów Unii Europejskiej i nie każdy pojazd ciężarowy w ruchu drogowym posiada takie naklejki. Są one też na przykład na kamperach czy przyczepach. Informują o tym, jakie są dozwolone limity prędkości dla tego pojazdu zarejestrowanego w danym kraju - wyjaśnia Mikołaj Krupiński.

W Polsce pojazdy ciężarowe mogą poruszać się na drogach szybkiego ruchu z prędkością 80 km/h, co jest dominującą wartością we Wspólnocie i poza nią, ale zdarza się, że w niektórych krajach maksymalna prędkość wynosi 64 km/h jak na Cyprze czy 110 km/h jak w Rumunii.

Zobacz także:

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku

Prowadził: Roman Czejarek

Gość: Mikołaj Krupiński (Instytut Transportu Samochodowego)

Data emisji: 9.03.2023

Godzina emisji: 9.36

DS

Polecane