Statystyka: znienawidzona, wyśmiewana, niezrozumiana, a jednak bardzo ważna

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Statystyka: znienawidzona, wyśmiewana, niezrozumiana, a jednak bardzo ważna
zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/tadamichi

Statystyka to sposób na rozumienie świata: dzięki niej możemy dociekać, analizować i przewidywać, jak kreuje się nasza rzeczywistość – zarówno w skali mikro, jak i makro. Jednak dla większości ludzi statystyka wydaje się bardzo skomplikowana i nudna. Jednak chcemy czy nie, statystyka jest ważnym elementem naszego życia.

  • Główny Urząd Statystyczny został powołany do życia już 13 lipca 1918 roku. Tym samym po odzyskaniu niepodległości przez Polskę 11 listopada 1918 roku stał się pierwszym urzędem RP
  • Statystyka nie jest łatwą nauką, dlatego potrafi być tak fascynująca

Statystyka zmienia sport i świat

Film "Moneyball", w którym główne role grają Brad Pitt i Jonah Hill, to historia managera drużyny baseballowej, który całkowicie zmienia zasady doboru zawodników i tworzenia drużyny. Ta historia zdarzyła się naprawdę i zmieniła oblicze basebolla, ale też sportu w ogóle. – Sportowcy są odrzucani z powodu wieku, wyglądu czy osobowości. Jednak matematyka nie kłamie – te słowa, które padają w filmie, są jego kwintesencją. Bo statystyka jest wszędzie i nie warto jej lekceważyć.

– Statystyka pozwala nam zrozumieć otaczającą nas rzeczywistość. Ktoś, kto wyrobi w sobie podejście statystyczne, zrozumie podstawy funkcjonowania statystyki i metod, umie lepiej poruszać się w dzisiejszym świecie, który jest przeładowany informacją i to często bardzo niskiej jakości – mówi Dominik Rozkrut, prezes Głównego Urzędu Statystycznego.

Ile nóg ma pies i jakie szkody wyrządzają strażacy?

Statystyka nie jest łatwa. "Ja i mój pies statystycznie mamy po trzy nogi": to popularne zdanie jest najlepszym przykładem całkowitego niezrozumienia tego, czym jest statystyka. – Tutaj mamy do czynienia ze zbiorowością niejednorodną: nie można wyciągać średniej z obiektów, które są nieporównywalne – tłumaczy prezes Rozkrut.

Zbiorowość niejednorodna, czyli wrzucanie różnych, kompletnie niepasujących do siebie danych do jednego worka, to nie jedyna pułapka: kolejną tzw. jest korelacja pozorna. – Można by badać korelację pomiędzy liczbą strażaków biorących udział w gaszeniu pożaru, a wielkością strat z tego pożaru: im większy pożar, tym więcej strażaków i tym większe straty. Jednak te straty nie wynikają z tego, że było więcej strażaków – wyjaśnia z uśmiechem.

Przeczytaj także


Pierwszy urząd niepodległej RP

– To jest trudna nauka, ale dlatego tak fascynująca. Gdybyśmy nie wiedzieli, kim jesteśmy i w jakim stanie żyjemy, nie moglibyśmy podejmować decyzji. Dość powiedzieć, że jesteśmy najstarszym urzędem po odzyskaniu niepodległości: Główny Urząd Statystyczny został ustanowiony 13 lipca 1918 roku. Żeby odbudować państwo do niepodległości potrzeba informacji i wiedzy: świadomość tej potrzeby była w tamtym czasie bardzo głęboka – przypomina Dominik Rozkrut, prezes Głównego Urzędu Statystycznego. – Życzylibyśmy sobie, żeby ona zawsze taka była – dodaje.

Moneyball (2011) Movie Trailer - HD - Brad Pitt/YouTube Rotten Tomatoes Trailers


Posłuchaj

4:26
Statystyka: trudna, ale fascynująca i potrzebna (Pora na Trójkę)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Pora na Trójkę
Prowadzi: Piotr FiranRadosław Nałęcz
Autor materiału reporterskiego: Michał Kowarski
Data emisji: 9.03.2023
Godzina emisji: 7.14

pr

Polecane