Igrzyska bez Rosjan i Białorusinów? Minister sportu: nasz pomysł popiera koalicja kilkudziesięciu krajów

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail

- Nikt sobie nie wyobraża, by flaga rosyjska pojawiała się oficjalnie na imprezach międzynarodowych. Zwłaszcza dziś, gdy mamy wzmożenie ataków rakietowych - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia Kamil Bortniczuk, minister sportu. Odniósł się w ten sposób do dyskusji, która trwa w odniesieniu do możliwego startu na Igrzyskach Olimpijskich sportowców z Rosji i Białorusi. 

W MKOL trwa debata nad startem Rosjan i Białorusinów w nadchodzących Igrzyskach Olimpijskich w 2024 roku w Paryżu. Polska - jako kraj graniczący z ogarniętą wojną Ukrainą oraz białoruskim reżimem stanowczo nawołuje do uniemożliwienia rosyjskim i białoruskim sportowcom startu w Igrzyskach. 

Głos Polski podziela m.in. Wielka Brytania czy kraje bałtyckie. Jedną z propozycji kompromisowych, jest utworzenie specjalnej "reprezentacji uchodźców", która umożliwi start sportowcom, którzy mimo iż pochodzą z krajów, w których rządzi reżim Putina czy Łukaszenki, nie zgadzają się z nim. W programie "Sygnały Dnia" do sprawy odniósł się minister sportu Kamil Bortniczuk. Zaznaczył jednak, że należy uważać na "sztuczną neutralność". 

- Na pewno nie jestem za tworzeniem jakiejś sztucznej reprezentacji z pozorną neutralnością. To już ćwiczyliśmy z Rosjanami w związku ze skandalami dopingowymi. W Tokio na IO mieli być reprezentacją neutralną - wiemy, że sobie z tego kpili - podkreślił. 

Reprezentacja uchodźców

Jak wyjaśnił, mimo utworzenia reprezentacji, której celem miała być neutralność, rosyjskich sportowców "oklaskiwał Putin", a oni sami mieli emblematy narodowe na strojach. 

Najczęściej czytane

- Jest propozycja - moim zdaniem dobra i kompromisowa - która pomaga zbić argument, który pojawia się na poziomie ONZ, jakoby ci ludzie byli dyskryminowani ze względu na narodowość, na kraj pochodzenia - by mogli zostać dołączeni do reprezentacji uchodźców. Dysydenci, którzy jasno sprzeciwiają się reżimom - wyjaśnił. 

Minister dodał, że pomysł utworzenia "reprezentacji uchodźców" popiera już koalicja 35 krajów. - Koalicja, która została stworzona przez Polskę wspólnie z Brytyjczykami - podkreślił. 

Posłuchaj

21:58
Kamil Bortniuczuk o reprezentacji uchodźców na Igrzyskach Olimpijskich (Sygnały Dnia/PR1)
+
Dodaj do playlisty
+

***

Tytuł audycji: "Sygnały dnia"

Prowadził: Krzysztof Świątek

Gość: Kamil Bortniczuk (minister sportu)

Data emisji: 09.03.2023

Godzina emisji: 8.15

as

Polecane