Fundamentalne pytania na Festiwalu Sztuk w Kielcach

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Fundamentalne pytania na Festiwalu Sztuk w Kielcach
Filharmonia Świętokrzyska w KielcachFoto: PAP/PIOTR POLAK

Kim jestem? Jaki jest sens życia? Dokąd zmierza świat? – na te i inne zasadnicze pytania szukają odpowiedzi organizatorzy i goście kieleckiego Festiwalu Sztuk "Między stronami". Rozpoczął się on 6 marca i potrwa do 17 kwietnia.

Pierwszym akcentem zainaugurowanego w miniony poniedziałek Festiwalu Sztuk "Między stronami" była projekcja najnowszego filmu Krzysztofa Zanussiego, zatytułowanego "Liczba doskonała". Seans poprzedziła rozmowa z reżyserem, przeprowadzona przez ks. Andrzeja Lutra. – To film, który stawia pytania i zachęca widza do zadawania sobie swoich własnych pytań – mówił w Trójce dyrektor festiwalu Bogdan Białek.

Stawianie ważnych pytań to główna idea, jaka przyświeca kieleckiemu festiwalowi. – Jest takie buddyjskie powiedzenie: "Nie pytaj o drogę tego, który ją zna, bo nie pozwoli ci błądzić". Dla mnie największą wartością jest samo ruszenie w drogę, a nie określanie i osiąganie celu – tłumaczył gość "Trójki do trzeciej".

W drogę z mądrymi głowami

Zadawane na Festiwalu Sztuk pytania należą do kategorii fundamentalnych: Kim jestem? Jaki jest sens życia? Dokąd zmierza świat? W poszukiwaniu odpowiedzi pomagać mają liczni zaproszeni goście. W tym roku są to m.in. profesorowie: fizyk Krzysztof Meissner, filozof i religioznawca Tadeusz Gadacz oraz psychoterapeuta Bogdan de Barbaro. – Wszystkie pozycje programu są bardzo ze sobą spójne, każdy nasz gość ma coś ważkiego do powiedzenia – zapewniał rozmówca Tomasza Miary.

W najbliższych dniach w programie festiwalu są m.in. spotkania z reporterem Mariuszem Szczygłem oraz dziennikarzem ekologiem Adamem Wajrakiem. – Pewnie jego ukochane ptaszki też się pojawią w rozmowie, ale będziemy rozmawiać też o wierze, miłości i nadziei – mówił Bogdan Białek.

Organizatorem wydarzenia jest stowarzyszenia im. Jana Karskiego, we współpracy z Muzeum Narodowym w Kielcach, Teatrem im. Stefana Żeromskiego oraz Filharmonią Świętokrzyską. Festiwal Sztuk "Między stronami" potrwa do 17 kwietnia.


Posłuchaj

8:02
Fundamentalne pytania na Festiwalu Sztuk w Kielcach (Trójka do trzeciej)
+
Dodaj do playlisty
+

Czytaj też: 


***

Tytuł audycji: Trójka do trzeciej
Prowadzi: Tomasz Miara
Gość: Bogdan Białek (dyrektor Festiwalu Sztuk "Między stronami")
Data emisji: 8.03.2023
Godzina emisji: 14.28

kc


Polecane