Agnieszka Ścigaj: już 700 tys. uchodźców z Ukrainy pracuje, płaci podatki, wypracowuje krajowe PKB

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Agnieszka Ścigaj: już 700 tys. uchodźców z Ukrainy pracuje, płaci podatki, wypracowuje krajowe PKB
Agnieszka Ścigaj mówiła w Programie 3 Polskiego Radia o integracji uchodźców z Ukrainy w PolsceFoto: Polskie Radio

- 700 tys. spośród 1,5 mln uchodźców już pracuje. Oni płacą podatki, składki, wypracowują nasz dochód narodowy brutto. Więc mniej jest tej pomocy socjalnej, która jest im potrzebna, bo oni są samodzielni. Natomiast potrzeba działań integracyjnych, żeby razem z nami nauczyli się funkcjonować - mówiła w Programie 3 Polskiego Radia Agnieszka Ścigaj, minister w Kancelarii Premiera i szefowa klubu Polskie Sprawy.

Od 24 lutego 2022 roku, czyli od wybuchu pełnowymiarowej wojny Rosji z Ukrainą, Polska przyjęła miliony uchodźców z walczącego państwa. Część z nich w ciągu minionego roku wróciła z powrotem na Ukrainę, część pojechała dalej do innych państw europejskich, jednak ok. 1,5 mln uchodźców zostało w Polsce. M.in. ich integracją zajmuje się w rządzie Agnieszka Ścigaj, która była gościem "Salonu politycznego Trójki".

Ścigaj: uchodźcy pracują i płacą podatki

Minister została zapytana o to, czy po roku od wybuchu wojny przybyli do Polski uchodźcy są już wartością dodaną dla naszego kraju, czy też wciąż potrzebują wsparcia.

- 700 tys. spośród tych 1,5 mln uchodźców już pracuje. Oni płacą podatki, składki, wypracowują nasz dochód narodowy brutto. Więc mniej jest tej pomocy socjalnej, która jest im potrzebna, bo oni są samodzielni. Natomiast potrzeba takich działań integracyjnych, żeby razem z nami nauczyli się funkcjonować i żebyśmy my się nauczyli funkcjonować - mówiła Agnieszka Ścigaj.

Integracja uchodźców z Polakami

Wyjaśniła, że temu służą rządowe programy związane z polityką mieszkaniową, jak - na razie pilotażowy - projekt "Wzajemnie potrzebni". - Zachęcam organizacje, żeby do niego przystępowały - mówiła Agnieszka Ścigaj.

Projekt "Wzajemnie potrzebni" jest programem innowacyjnym i daje możliwość organizacjom samorządowym przygotowania mieszkania pod wynajem, uruchamiania agencji, które będą zajmowały się pomocą w zakresie opieki, pomocy w szukaniu pracy oraz pomocy w zakresie opieki nad dziećmi dla rodzin, które zdecydują się przenieść ze zbiorowego zakwaterowania do mniejszych miejscowości.

Czytaj również:


Posłuchaj

14:56
Agnieszka Ścigaj: już 700 tys. uchodźców z Ukrainy pracuje, płaci podatki, wypracowuje krajowe PKB (Salon Polityczny/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

* * *

Audycja: "Salon polityczny Trójki"
Prowadzi: Beata Michniewicz
Gość: Agnieszka Ścigaj (minister w KPRM, koło Polskie Sprawy)
Data emisji: 08.03.2023
Godzina emisji: 08.45

PAP/jmo

Polecane