"Nasza gospodarka jest odporna na kryzysy zewnętrzne". Soboń o dobrych wynikach za ubiegły rok

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
"Nasza gospodarka jest odporna na kryzysy zewnętrzne". Soboń o dobrych wynikach za ubiegły rok
Wiceminister finansów: nasza gospodarka jest odporna na kryzysy zewnętrzneFoto: Ministerstwo Finansów/Twitter

- Finanse same w sobie pokazują, że jesteśmy jako państwo gotowi realizować różnego rodzaju zadania, zachowując przy tym rygory fiskalne. (...) Nasza gospodarka jest odporna na kryzysy zewnętrzne - powiedział na antenie Programu 3 Polskiego Radia wiceminister finansów Artur Soboń.

W poniedziałek premier Mateusz Morawiecki wziął udział w konferencji "Stabilne finanse publiczne w niestabilnych czasach". - Trzeba podkreślić z całą mocą, że mamy bardzo stabilną sytuację finansów publicznych. A nasi poprzednicy zostawili nam tę sytuację w stanie opłakanym - ocenił.

Odnosząc się do tej konferencji oraz przedstawionych na niej wyników finansowych za ubiegły rok, wiceminister finansów Artur Soboń, który był gościem Programu 3 Polskiego Radia, poinformował, że deficyt budżetu w 2022 r. wyniósł 12,4 mld zł. Jak podkreślił, Polska ponosiła przy tym rekordowe wydatki między innymi na zbrojenia, inwestycje publiczne, cele społeczne oraz na wsparcie w walce z inflacją.

Stabilna sytuacja finansów publicznych

Wiceminister finansów dodał, że "wydatki całego sektora finansów publicznych w ubiegłym roku były wyższe, przy jednoczesnych dochodach, które musiały ucierpieć w związku z interwencją państwa związaną z kryzysem". Zaznaczył, że dlatego sytuacja budżetowa w ubiegłym roku w naszym kraju "była trudna", jednak "osiągnęliśmy dużo mniejszy deficyt, niż spodziewali się tego wszyscy eksperci".

- Polska gospodarka, która w 2021 r. wyszła z kryzysu covidowego, szybko nabrała rozpędu, który znamy z ostatnich lat. Zresztą polska gospodarka, poza Irlandią, jest najszybciej rozwijającą się w ostatnich latach gospodarką Unii Europejskiej - powiedział.

Gość audycji podkreślił ponadto, iż "finanse same w sobie pokazują, że jesteśmy jako państwo gotowi realizować różnego rodzaju zadania, zachowując przy tym rygory fiskalne, tak aby nie przekraczać konstytucyjnych wymogów i być ostrożnym". - Nasza gospodarka jest odporna na kryzysy zewnętrzne - zaznaczył.

Najczęściej czytane

Posłuchaj

9:32
Wiceminister finansów Artur Soboń o aktualnym stanie polskiej gospodarki ("Trójkowy komentarz dnia"/Program 3 Polskiego Radia)
+
Dodaj do playlisty
+

***

Audycja: "Trójkowy komentarz dnia"
Prowadził: Bartłomiej Graczak
Gość: Artur Soboń (wiceminister finansów)
Data emisji: 7.03.2023 r.
Godzina emisji: 18.10

ng/PR24/kor

Polecane