Orły dla osiołka, czyli sześć razy "IO" Jerzego Skolimowskiego!

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Orły dla osiołka, czyli sześć razy "IO" Jerzego Skolimowskiego!
"Io", reż. Jerzy SkolimowskiFoto: mat. prasowe

Polska Akademia Filmowa już po raz 25. przyznała Polskie Nagrody Filmowe – Orły. Niekwestionowanym zwycięzcą i bohaterem tegorocznej edycji jest Jerzy Skolimowski ze swoim filmem "IO", który zgarnął aż sześć statuetek. Niestety samego reżysera na ceremonii nie było, ponieważ w Los Angeles promuje swój film, który ma szanse na Oscara.

  • "IO" zdobył sześć Orłów: dla najlepszego filmu, reżysera (Jerzy Skolimowski), za najlepszy scenariusz (Jerzy Skolimowski, Ewa Piaskowska), zdjęcia (Michał Dymek), muzykę (Paweł Mykietyn) i montaż (Agnieszka Glińska).
  • Cztery nagrody przypadły "Johnny'emu" Daniela Jaroszka: za pierwszoplanową rolę męską (Dawid Ogrodnik), drugoplanową rolę kobiecą (Maria Pakulnis), charakteryzację (Liliana Gałązka) oraz Nagroda Publiczności.

Nagrody i złośliwości

Największym zwycięzcą 25. Polskich Nagród Filmowych był "IO". Film, który w maju został nagrodzony nagrodą jury w Cannes i jest polskim kandydatem do Oscara, dostał aż sześć statuetek! Wygrał w kategoriach: najlepszy film, najlepszy reżyser – Jerzy Skolimowski, najlepszy scenariusz – Jerzy Skolimowski i Ewa Piaskowska, najlepsze zdjęcia – Michał Dymek, najlepsza muzyka – Paweł Mykietyn oraz najlepszy montaż – Agnieszka Glińska.

Niestety, najważniejszego laureata nie było na poniedziałkowej ceremonii: Skolimowski od wielu tygodni promuje "IO" i czeka na oscarową galę, która odbędzie się już za kilka dni. Reżyser kilkukrotnie łączył się przez internet, dziękując za nagrody i gratulując swoim współpracownikom. Nie obyło się bez złośliwości wobec jury ostatniego Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, gdzie "IO" nie został w ogóle dostrzeżony.

"Johnny", Dorota Pomykała i Andrzej Seweryn

Całkiem dobrze wypadł także "Johnny" w reżyserii Daniela Jaroszka: doceniono główną rolę Dawida Ogrodnika, drugoplanową rolę Marii Pakulnis i charakteryzację Liliany Gałązki. Film zdobył również Nagrodę Publiczności. Pozostałe nagrody aktorskie odebrali: Dorota Pomykała za główną rolę kobiecą ("Kobieta na dachu") oraz Andrzej Seweryn za drugoplanową rolę męską ("Śubuk").

Dwa Orły przypadły twórcom filmu "Ostatni patrol" w reż. Jacka Bławuta: za scenografię dla Marceliny Początek-Kunikowskiej oraz za dźwięk dla Radosława Ochnia i Michała Ochcika. Natomiast kolejny raz laureatką Orła została Dorota Roqueplo, tym razem za kostiumy do filmu "Brigitte Bardot cudowna".

Odkryciem roku został Damian Kocur za reżyserię filmu "Chleb i sól". Z kolei za najlepszy film dokumentalny Polska Akademia Filmowa uznała "Lombard" w reżyserii Łukasza Kowalskiego, a za najlepszy film europejski (z tych tytułów, które były dystrybuowane w Polsce w roku 2022)  również dokument: "Ennio" w reżyserii Giuseppe Tornatore. Najlepszym serialem okazała się "Wielka woda" Jana Holoubka i Bartłomieja Ignaciuka.


Posłuchaj

3:16
Rozdano Polskie Nagrody Filmowe Orły (Fajny film/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+


***

Tytuł audycji: Fajny film
Autor: Ryszard Jaźwiński
Data emisji: 7.03.2023
Godzina emisji: 13.16

pr

Polecane