Ludzie jednak nie wyginą jak dinozaury! Sukces misji DART daje nadzieję

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Ludzie jednak nie wyginą jak dinozaury! Sukces misji DART daje nadzieję
Misja DARTFoto: NASA

Dinozaury wyginęły, kiedy ok. 66 mln lat temu w Ziemię uderzyła masywna asteroida. A że w naszym układzie słonecznym są też inne typu obiekty, istnieje prawdopodobieństwo kolejnego takiego uderzenia. Tylko że gdyby ono nastąpiło teraz, wyginąć mogliby ludzie. Misja DART wykazała, że nie jesteśmy jednak bezbronni.

  • Uderzenie masywnej planetoidy ok. 66 mln lat temu spowodowało wielkie wymieranie, w wyniku którego wyginęło ok ¾ roślin i zwierząt na Ziemi, w tym dinozaury. Pozostałością po tym uderzeniu jest mierzący 180 km średnicy krater Chicxulub na granicy Zatoki Meksykańskiej i półwyspu Jukatan
  • 27 września o godz. 1.14 wysłana w ramach misji DART sonda uderzyła w Dimorphosa, księżyc niewielkiej asteroidy Didymos

Nie dać się zaskoczyć

– Planetoida zakończyła erę dinozaurów: ludzie nie chcą dać się zaskoczyć. Naturalne było to, że myślimy o tym, co zakończyło erę dinozaurów, a może również spotkać ludzi. I to nie wiadomo kiedy – tłumaczy Przemysław Rudź z Polskiej Agencji Kosmicznej.

Dlatego NASA wysłało w kosmos pierwszą, eksperymentalną sondę. Jej celem miało być uderzenie w Dimorphosa, księżyc niewielkiej planetoidy Didymos. Misja DART okazała się wielkim sukcesem. – Sonda doleciała na miejsce i uderzyła w ten księżyc. Naukowcy, mierząc wyniki zaraz po uderzeniu, doszli do wniosku, że spodziewane skutki co najmniej kilkukrotnie przewyższyły to, co wstępnie zostało obliczone – mówi Przemysław Ruć. – A więc jesteśmy w stanie wysłać z Ziemi sondę, która trafi tam, gdzie ma trafić, i w ten sposób zmienić orbitę danego obiektu – podsumowuje.

Przeczytaj także


Wystarczy wziąć większy młotek?

Planetoida Didymos, ani tym bardziej jej księżyc Dimorphos, w który trafiła sonda, nie były w stanie zagrozić naszej cywilizacji. Ale sukces misji DART oznacza, że teraz, aby zmienić kurs większego obiektu, wystarczy użyć większej sondy uderzeniowej. Czyli działać na zasadzie "Masz większy problem? Użyj większego młotka!". Jednak pojawia się pytanie, jak dużą sondę możemy wynieść w kosmos? Co nie zmienia faktu, że NASA i inne agencje kosmiczne już szykują się do kolejnego eksperymentu. Oby tylko na nich się zakończyło!

Hubble Views Aftermath of DART Impact/YouTube NASA Goddard


Posłuchaj

3:09
Sukces misji DART uratuje ludzką cywilizację? (Trójka przed południem)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Trójka przed południem
Prowadzi: Witold Lazar
Autor materiału reporterskiego: Józef Niewiarowski
Data emisji: 7.03.2023
Godzina emisji: 11.48

pr

Polecane