"Mazurek Dąbrowskiego" – pieśń legionowa, pieśń patriotyczna, hymn

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
"Mazurek Dąbrowskiego" – pieśń legionowa, pieśń patriotyczna, hymn
KPRM: zainaugurowano XXV Forum Polonijne Moja droga do Polonii i WiaryFoto: Velishchuk Yevhen/shutterstock.com

Ukazał się album "Mazurek Dąbrowskiego. Obrazy, słowa, nuty", wydany przez Instytut De Republica. To wydawnictwo stało się punktem wyjścia do dyskusji o tożsamości, patriotyzmie i znaczeniu symboli narodowych.

  • Autorem tekstu "Mazurka Dąbrowskiego" jest Józef Wybicki. Napisał go na początku lipca 1797 roku. Pierwsze wykonanie nastąpiło w okolicach 20 lipca.
  • "Mazurek Dąbrowskiego" został oficjalnie uznany za hymn państwowy Rzeczypospolitej Polskiej 26 lutego 1927 roku.

Najbardziej okazałe wydawnictwo

– Instytut De Republica ma na celu wspieranie i promowanie badań w szeroko pojętych naukach humanistycznych i społecznych. Są trzy główne działy (poza administracyjnym): badawczy, popularyzatorski oraz wydawniczy. Celem działu popularyzatorskiego jest pokazywanie wybitnych polskich naukowców tych obecnych i z przeszłości za pomocą wystaw, konferencji itd. – tłumaczy prof. Andrzej Przyłębski, dyrektor Instytutu De Republica. – Z kolei dział wydawniczy ma na koncie już 20 książek, ale ta jest najbardziej okazała. Staramy się również wydawać także rzeczy niszowe, których uczelnie czy programy ministerialne nie obejmują, ale są ważne z uwagi na kwestie tożsamościowe, patriotyczne – dodaje.

Piękny i niezwykły album

– Ta książka jest wydawnictwem o tyle nietypowym, że jest poświęcona nie tylko Józefowi Wybickiemu i "Mazurkowi Dąbrowskiego", ale też przy okazji jest przepięknym albumem. To wszystko zasługa prof. Janusza Górskiego  redaktora naukowego wydawnictwa – wskazuje Przemysław Rey, współautor książki, a zarazem kurator Muzeum Hymnu Narodowego w Będominie. – Książka składa się z dwóch części: popularnonaukowej, mówiącej o historii "Mazurka Dąbrowskiego" i historii Józefa Wybickiego, i tej bardziej naukowej, analizującej treść i kwestie muzyczne – opowiada.

– To jest książka, którą każdy z przyjemnością przejrzy i przeczyta, aczkolwiek mam wrażenie, że różny będzie odbiór różnych części książki – zastrzega.

Istota polskości politycznej

– "Mazurek Dąbrowskiego" jest oficjalnie hymnem dopiero od roku 1927, niemniej swoją pozycję ważnej pieśni w panteonie pieśni polskich zdobył od momentu powstania. Myślę, że wynikało to z faktu, że zawiera w sobie istotę polskości politycznej. Innymi słowy, trzeba pamiętać, że powstał na emigracji wojskowej we Włoszech, stworzony jako akt skrajnej demonstracji, absolutnej determinacji, aż po ofiarę życia – wyjaśnia politolog prof. Przemysław Żurawski vel Grajewski z Uniwersytetu Łódzkiego. – Proszę zwrócić uwagę, że zważywszy na epokę, było to coś niezwykłego, albowiem Polacy byli jednym z pierwszych narodów politycznych, i to w hymnie słychać: "Jeszcze Polska nie zginęła, kiedy my żyjemy". Zatem to nie był zbiór poddanych tego samego króla, to był zbiór obywateli, którzy pozbawieni państwa, odmawiali uznania, że jako wspólnota polityczna przestali istnieć.

– A ponieważ ta sytuacja nieistnienia państwa utrzymała się przez następne ponad 100 lat, przesłanie pieśni było ciągle aktualne. I kolejne losy Polski też powodowały, że ta aktualność się utrzymywała. A później już działała siła tradycji – dodaje.


Posłuchaj

48:04
Mazurek Dąbrowskiego - historia i znaczenie (Klub Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: Magdalena Drohomirecka
Goście: prof. Andrzej Przyłębski (dyrektor Instytutu De Republica), prof. Przemysław Żurawski vel Grajewski (politolog, Uniwersytet Łódzki), Przemysław Rey (kurator Muzeum Hymnu Narodowego w Będominie)
Data emisji: 6.03.2023
Godzina emisji: 21.09

pr

Polecane