"Dobrze naoliwiona maszyna". Andrzej Kosztowniak o finansach publicznych w Polsce

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
"Dobrze naoliwiona maszyna". Andrzej Kosztowniak o finansach publicznych w Polsce
Andrzej Kosztowniak (poseł PiS, przewodniczący sejmowej Komisji Finansów Publicznych) o finansach publicznych za rządów PO i PiSFoto: PAP/ Piotr Polak

- Nasze państwo po 8 latach rządów PO było w skrajnym wyczerpaniu, a dziś finanse publiczne pokazują dobrze naoliwioną maszynę (...). To największe osiągnięcie rządów PiS - skomentował w Programie 3 Polskiego Radia przewodniczący sejmowej Komisji Finansów Publicznych Andrzej Kosztowniak (PiS).  

W premier Mateusz Morawiecki wziął udział w konferencji "Stabilne finanse publiczne w niestabilnych czasach", która odbywa się na PGE Narodowym w Warszawie.

- Po trzech latach możemy powiedzieć, że obroniliśmy rynek pracy. Wzrost gospodarczy - ostatni kwartał przed pandemią do IV kwartału 2022 r. - jest jednym z najwyższych w Unii Europejskiej - podkreślił szef rządu.

Premier Morawiecki wskazał, że wchodzimy w kolejny okres z dobrymi perspektywami wzrostu gospodarczego. Dodał, że deficyt budżetowy miał wynieść ok. 30 mld zł. - Takie były nasze ostatnie założenia - mówił. - Mogę powiedzieć, że deficyt budżetowy za rok 2022 to 12,4 mld zł, a więc znacząco lepszy, niż przewidywali właściwie chyba wszyscy ekonomiści - poinformował. - Trzeba podkreślić z całą mocą, że mamy bardzo stabilną sytuację finansów publicznych - oznajmił.

Polskie finanse publiczne. "Dobrze naoliwiona maszyna"

- Nasze państwo po 8 latach rządów PO było w skrajnym wyczerpaniu, a dziś finanse publiczne pokazują dobrze naoliwioną maszynę (...) To największe osiągnięcie rządów PiS - ocenił Andrzej Kosztowniak.

Poseł PiS zwrócił też uwagę, że za rządów PO polskie finanse "były okradane z dziesiątków miliardów złotych co roku. Wtedy choćby luka VAT-owska wynosiła ponad 24%, a dziś wynosi 4%". Jak powiedział, okazuje się, że "cała polska administracja finansowa, m.in. skarbowa, celno-skarbowa, jest dziś jedną z najlepiej odbieranych administracji w Europie".

- Szanowni państwo, nie możemy oddać dyletantom sterów naszego państwa. Nie możemy oddać tych sterów ludziom, którzy hodowali bezrobocie na poziomie 15 proc. i zabrali Polakom pieniądze z OFE po to, żeby państwo nie zbankrutowało - podsumował Kosztowniak.

Posłuchaj

9:49
Andrzej Kosztowniak (poseł PiS, przewodniczący sejmowej Komisji Finansów Publicznych) o finansach publicznych za rządów PO i PiS (Trójka/Trójkowy komentarz dnia)
+
Dodaj do playlisty
+


Czytaj także:

***

Audycja: "Trójkowy komentarz dnia"
Prowadzi: Magdalena Drohomirecka
Gość: Andrzej Kosztowniak (poseł PiS, przewodniczący sejmowej Komisji Finansów Publicznych)
Data emisji: 6.03.2023
Godzina emisji: 18.10

asp

Polecane