Soboń zapowiada "wyraźny spadek inflacji". "Solidny wzrost gospodarczy" w 2024 r.

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail

- Widać wyraźnie, że w przyszłym roku inflacja będzie na poziomie około 5 proc. w skali roku i że będzie solidny wzrost gospodarczy na poziomie około 4 proc. PKB. Nasza gospodarka szybko odbije po okresie spowolnienia - ocenił na antenie Programu 1 Polskiego Radia wiceminister finansów Artur Soboń. Powiedział też, że inflacja od marca będzie wyraźnie spadać.

Wiceminister finansów Artur Soboń, który był gościem Programu 1 Polskiego Radia, opowiedział o aktualnym stanie polskiej gospodarki. Jak przypomniał, po wybuchu wojny na Ukrainie mierzyliśmy się z różnymi skutkami, przede wszystkim z inflacją. Wskazał, że "obecnie wszystkie prognozy - nawet te najbardziej radykalne - mówią, że inflacja od marca będzie wyraźnie spadać oraz że będzie jednocyfrowa już w tym roku". Zaznaczył także, że spowolnienie gospodarcze wyniesie od ułamka procenta do 2 proc. - Szacujemy, że to będzie 1,7 wzrostu gospodarczego PKB w tym roku - powiedział.

- Po epidemii [COVID-19 - red.] zapewniliśmy firmom płynność i utrzymanie zatrudnienia pracowników. Potem oczywiście przyszła wojna i wszystko, co z nią związane, a przede wszystkim inflacja. Tutaj też mamy sytuację, w której zderzamy się ze spowolnieniem gospodarczym, a przecież nikt nie mówi tego, co słyszeliśmy, czyli że będzie recesja - wskazał.

Gość audycji dodał, że "widać wyraźnie, że w przyszłym roku inflacja będzie na poziomie około 5 proc. w skali roku i że będzie solidny wzrost gospodarczy na poziomie około 4 proc. PKB". - Nasza gospodarka szybko odbije po okresie spowolnienia - zapowiedział, dodając, że "poza Irlandią jesteśmy najszybciej rozwijającą się w ostatnich latach gospodarką Unii Europejskiej".

Wiceminister finansów zaznaczył ponadto, że spadek inflacji będzie już widoczny w odczytach za marzec. - W drugiej połowie roku rzeczywiście już wyraźnie będzie odczuwalna presja czynników dezinflacyjnych - ocenił.

"Fundamenty naszej gospodarki są zdrowe"

Gość audycji dodał także, że po roku wojny na Ukrainie "polska gospodarka ma się lepiej, niż spodziewało się tego wielu analityków". - Ona jest dość odporna na różnego rodzaju szoki zewnętrzne, co mogliśmy zauważyć na przestrzeni ostatnich lat - wskazał.

Powiedział, że fundamenty naszej gospodarki są zdrowe. Zaznaczył też, że po okresie trudności i wpływu różnych czynników zewnętrznych - takich jak np. epidemia, kryzys energetyczny czy wojna na Ukrainie - nasza gospodarka szybko wracała do stanu wzrostu.

Zdaniem Artura Sobonia stan finansów publicznych za ubiegły rok wygląda dobrze. Wiceminister poinformował, że koszt obsługi długu w 2023 r. wyniósł 2 proc., a tylko 23 proc. jego udziału to dług zewnętrzny. Podkreślił też, że "przy naprawdę niskich podatkach mamy bardzo dobre wpływy podatkowe". Dodał, że zgodnie z szacunkami zwroty w ramach podatku za PIT 2022 r. wyniosą ponad 17 mld zł dzięki podwyższeniu kwoty wolnej od podatku do 120 tys. zł.

Najczęściej czytane

Więcej w nagraniu.


Posłuchaj

24:12
Wiceminister finansów Artur Soboń o aktualnym stanie polskiej gospodarki ("Sygnały dnia"/Program 1 Polskiego Radia)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Sygnały dnia

Prowadziła: Katarzyna Gójska

Gość: Artur Soboń (wiceminister finansów)

Data emisji: 6.03.2023 r.

Godzina emisji: 8.15

ng/IAR

Polecane