Jak pozostać aktywnym i witalnym? Czesław Lang zdradza swój sposób

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Jak pozostać aktywnym i witalnym? Czesław Lang zdradza swój sposób
Dyrektor TdP Czesław LangFoto: PAP/Darek Delmanowicz

- Uważam, że powiedzenie "w zdrowym ciele zdrowy duch" jest bardzo dobre. Jeśli dba się o swoją kondycję, to łatwiej być wesołym, otwartym, łatwiej pokonuje się różnego rodzaju problemy - mówił Czesław Lang, odnosząc się do pytania o źródło swojej witalności i optymizmu.

- Moim lekarstwem na stresy, których nie brakuje, jak się pracuje ciężko, jest jazda na rowerze. Jak się na niego wsiądzie, to po 15 minutach wyłączają się wszystkie problemy, jest tylko wiatr w uszach i przyroda dookoła. Człowiek odżywa i się resetuje - przekonuje medalista igrzysk olimpijskich i mistrzostw świata, organizator Tour de Pologne i Orlen Wyścigu Narodów

Ruch kluczem do sprawności fizycznej i umysłowej

Mimo swoich blisko 70 lat Czesław Lang wciąż jeździ około 100 km dziennie. W kolarstwie, tak jak w życiu, jeśli dba się o formę, to będzie się ona utrzymywała, mimo mijających lat. Jeśli zaś nie dbamy o siebie i nie będziemy przywiązywać wagi do m.in. odpowiedniego odżywiania, to stan zdrowia powoli, ale jednak będzie się pogarszał. Podobnie jak samochód, który - nieużywany - stoi na parkingu, z czasem będzie rdzewiał, a powietrze z opon ucieknie.

Jak pozostać aktywnym?

To właśnie dlatego według medalisty olimpijskiego tak ważna jest aktywność fizyczna, w różnej formie, bo to ona pozwala nam zachować nie tylko sprawność naszego ciała, ale i umysłu. 


Posłuchaj

1:43:09
Czesław Lang o czerpaniu radości z życia i sportu (Login: aktywni/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Jak przyznaje rozmówca Dariusza Urbanowicza, szczególnie trudny pod względem zdrowotnym czas nastał dla niego około 15 lat temu, kiedy zdiagnozowano u niego chorobę Meniere'a. Nie ma na nią lekarstwa, więc pod wieloma względami Czesław Lang musiał się uczyć żyć na nowo, zmieniając m.in. poważnie dietę. Nie było to proste, ale dzięki wytrwałości udało mu się przezwyciężyć większość problemów. 

Przeczytaj także:


Jedź Polaku! Czesław Lang na Paris-Roubaix 1984/TurDeTur

***

Tytuł audycji: Login: aktywni
Prowadzi: Dariusz Urbanowicz
Data emisji: 4.03.2023
Godzina emisji: 15.07

gs/DS

Polecane