Wyrok dla Bialackiego. Prof. Zybertowicz: to przejaw narastania niekorzystnych dla Łukaszenki nastrojów

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail

Aleś Bialacki, białoruski obrońca praw człowieka i laureat Pokojowej Nagrody Nobla, został w piątek skazany przez sąd w Mińsku. O tym, jakie znaczenie ma ten wyrok oraz w jaki sposób wpłynie na dalszą działalność opozycjonistów na Białorusi, debatowali na antenie Programu 3 Polskiego Radia: Radosław Fogiel (PiS), Maciej Gdula (Nowa Lewica), Marcin Kierwiński (Koalicja Obywatelska), Marek Sawicki (Koalicja Polska), Michał Woś (Solidarna Polska) i prof. Andrzej Zybertowicz (Kancelaria Prezydenta).

Aleś Bialacki to białoruski opozycjonista, który został skazany na 10 lat kolonii karnej o zaostrzonym rygorze. Trzech innych działaczy organizacji "Wiasna" otrzymało kary od siedmiu do dziewięciu lat pozbawienia wolności.

W Programie 3. Polskiego Radia Andrzej Zybertowicz podkreślił, że skazanie Alesia Bialackiego to nie pierwszy wyrok pokazujący brutalny i autorytarny charakter władzy na Białorusi. Orzeczenie białoruskiego sądu jest również przejawem narastania niekorzystnych dla Łukaszenki nastrojów. - Gdyby nie miał sygnałów, że narastają niekorzystne dla niego nastroje, taki wyrok nie zostałby wydany. Co można zrobić? To, co środowiska demokratycznego Zachodu robiły, gdy w Polsce była opozycja antykomunistyczna. Wspierać na różnych poziomach - mówił doradca prezydenta.

Szef sejmowej Komisji Spraw Zagranicznych Radosław Fogiel zaznaczył, że białoruski reżim nasilił działania wobec opozycji, czego przejawem jest również wcześniejszy wyrok dla Andrzeja Poczobuta. Poseł Prawa i Sprawiedliwości przypomniał jednocześnie, że Polska opowiada się za zaostrzeniem sankcji wobec Mińska. - Sankcje, którymi obejmowana jest Rosja powinny w takim samym stopniu dotyczyć Białorusi. Łukaszenko jest współsprawcą wszystkich zbrodni na Ukrainie - wyjaśniał Radosław Fogiel.

Sankcje wobec Białorusi

Z postulatem zaostrzenia sankcji wobec Białorusi zgodził się Marcin Kierwiński z Koalicji Obywatelskiej. - Nie ma innej drogi jak ostre sankcje na Białoruś, która jest pomocnikiem Putina. Jest państwem najeźdźcą, bo jeżeli ktoś udostępnia swoje terytorium na działania armii inwazyjnej, to przystąpił do wojny niezależnie, jak byśmy na to patrzyli - mówił Marcin Kierwiński.

Natomiast Marek Sawicki (Koalicja Polska) ocenił, że wyrok na Alesia Bialackiego jest też odwetem za działalność opozycji białoruskiej, która zniszczyła rosyjski samolot w Mińsku. - To nic nowego ani dla opozycji, ani dla mniejszości polskiej - zaznaczył.

- Aleksander Łukaszenka to symbol i nazwisko, które wszyscy dobrze znamy, jednak należy pamiętać, że na Białorusi wciąż rządzi cały układ związany z dawnym KGB - skomentował z kolei Michał Woś z Solidarnej Polski.

Maciej Gdula (Nowa Lewica) podkreślił, że "w naszym długofalowym interesie jest, by Białoruś miała poczucie odrębności". - Nałożenie na nią takich samych sankcji, jak na Rosję sprawi, że nie będzie różnicy, czy Mińsk aktywnie włączy się do wojny na Ukrainie, czy nie - zaznaczył.

Wyrok dla Alesia Bialackiego

W piątek laureat Pokojowej Nagrody Nobla Aleś Bialacki został skazany na 10 lat kolonii karnej o zaostrzonym rygorze. Został on oskarżony o "finansowanie działań zagrażających porządek publiczny w 2020 roku".

Założone przez Bialackiego Centrum Praw Człowieka "Wiasna" w ciągu 25 lat monitorowało i dokumentowało represje wobec opozycjonistów, a także finansowało adwokatów w procesach politycznych i pomoc lekarską dla rannych represjonowanych. Proces kierownictwa organizacji spowodował falę protestów w całym świecie.

Najczęściej czytane

Więcej w nagraniu.


Posłuchaj

52:53
Radosław Fogiel, Maciej Gdula, Marcin Kierwiński, Marek Sawicki, Michał Woś i prof. Andrzej Zybertowicz o aktualnych wydarzeniach społeczno-politycznych (Śniadanie w Trójce)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

AudycjaŚniadanie w Trójce
ProwadzącaBeata Michniewicz
Goście: Radosław Fogiel (PiS); Maciej Gdula (Nowa Lewica); Marcin Kierwiński (Koalicja Obywatelska); Marek Sawicki (Koalicja Polska); Michał Woś (Solidarna Polska); prof. Andrzej Zybertowicz (Kancelaria Prezydenta RP)
Data emisji: 4.03.2023
Godzina emisji: 9.06

ng/PR24/IAR

Polecane