Wyrok TSUE ws. lasów. Fogiel obawia się decyzji "ludzi zajmujących się tematem z doskoku"

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Wyrok TSUE ws. lasów. Fogiel obawia się decyzji "ludzi zajmujących się tematem z doskoku"
Goście "Śniadania w Trójce" opowiedzieli o wyroku TSUE w sprawie lasówFoto: Shutterstock/Tupungato

- Lesistość rośnie, co roku mamy w Polsce większe połacie lasów. Mam pewne obawy co to tego, że ludzie zajmujący się tematem z doskoku mają decydować o czymś, co Lasy Państwowe mają wypracowane i przetestowane - ocenił na antenie Programu 3 Polskiego Radia Radosław Fogiel (PiS), odnosząc się do wyroku TSUE ws. lasów. Gośćmi audycji byli też Maciej Gdula (Nowa Lewica), Marcin Kierwiński (Koalicja Obywatelska), Marek Sawicki (Koalicja Polska), Michał Woś (Solidarna Polska) i prof. Andrzej Zybertowicz (Kancelaria Prezydenta).

Wiceminister sprawiedliwości Michał Woś ocenił jako skandaliczny wyrok Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej przyznający organizacjom pozarządowym prawo kwestionowania przed sądem planów urządzania lasu. W Programie 3. Polskiego Radia były minister środowiska wskazał, że orzeczenie TSUE przesuwa kompetencje unijnych instytucji wobec prawa krajowego.

- To jest skandaliczne orzeczenie, bo wyraża sojusz ekoterrorystów z eurokratami. Po pierwsze TSUE, upolityczniony trybunał, przesuwa znowu granice pozatraktatowo. Co do organizacji ekologicznych one mają prawo do sądu już w tej chwili, a to jest tylko narzędzie do blokowania gospodarki leśnej - mówił Michał Woś.

Szef sejmowej Komisji Spraw Zagranicznych Radosław Fogiel z Prawa i Sprawiedliwości podkreślił, że uzasadnienie wyroku TSUE budzi pewne obawy, ponieważ w tej chwili lasy są w Polsce dobrze chronione. - Lesistość rośnie, co roku mamy w Polsce większe połacie lasów. Mam pewne obawy co to tego, że może nawet wiedzenie najlepszymi intencjami, ludzie zajmujący się tematem z doskoku mają decydować o czymś, co Lasy Państwowe mają wypracowane, przetestowane - wyjaśniał Radosław Fogiel.

Poseł Polskiego Stronnictwa Ludowego Marek Sawicki zaznaczył, że lasami w Polsce powinni zajmować się specjaliści, a działania Lasów Państwowych ocenił bardzo dobrze. - Jest część lasów produkcyjnych i część lasów, które mają stanowić rezerwat przyrody i być częścią lasu ochronnego. Nie chciałbym, żeby jedna trzecia Polski nagle była wyłączona z produkcji leśnej, tylko była parkiem i krajobrazem chronionym - mówił Marek Sawicki.

Orzeczenie TSUE ws. lasów

Wyrok unijnego Trybunału Sprawiedliwości UE to efekt skargi złożonej przez Komisję Europejską, która zwróciła uwagę na brak możliwości zaskarżenia do sądu przez organizacje ochrony środowiska planów urządzenia lasów. Sędziowie TSUE uznali, że organizacje ochrony przyrody powinny mieć taką możliwość.

TSUE stanął na stanowisku, że plan urządzenia lasu rodzi konieczność umożliwienia wystąpienia do sądu z wnioskiem o zbadanie jego legalności. "Odpowiada to postanowieniom konwencji z Aarhus, które przyznają członkom zainteresowanej społeczności dostęp do procedury odwoławczej przed sądem lub innym, niezależnym i bezstronnym organem powołanym z mocy ustawy. Trybunał przypomniał jednocześnie, że dostęp do sądu musi spełniać wymogi jasności i precyzji i nie może być obwarowany dodatkowymi kryteriami" - uznał unijny Trybunał Sprawiedliwości w Luksemburgu.

Najczęściej czytane

Więcej w nagraniu.


Posłuchaj

52:53
Radosław Fogiel, Maciej Gdula, Marcin Kierwiński, Marek Sawicki, Michał Woś i prof. Andrzej Zybertowicz o aktualnych wydarzeniach społeczno-politycznych (Śniadanie w Trójce)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

AudycjaŚniadanie w Trójce
ProwadzącaBeata Michniewicz
Goście: Radosław Fogiel (PiS); Maciej Gdula (Nowa Lewica); Marcin Kierwiński (Koalicja Obywatelska); Marek Sawicki (Koalicja Polska); Michał Woś (Solidarna Polska); prof. Andrzej Zybertowicz (Kancelaria Prezydenta RP)
Data emisji: 4.03.2023
Godzina emisji: 9.06

ng/PR24/IAR

Polecane