Orzeczenie TSUE ws. polskich lasów. Michał Woś: UE nie ma kompetencji w zakresie leśnictwa

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Orzeczenie TSUE ws. polskich lasów. Michał Woś: UE nie ma kompetencji w zakresie leśnictwa
Michał Woś Foto: PR3

– Niestety od kilku lat widzimy puchnięcie kompetencji unijnych. Jednak nie na drodze zmiany traktatów, a poprzez narzucanie państwom interpretacji prawa. W tej chwili tworzymy Europę ojczyzn i powinniśmy domagać się tego, żeby prawo było szanowane. To traktaty stanowią o tym, co Unia może, a czego nie może – powiedział na antenie Programu 3 Polskiego Radia wiceminister sprawiedliwości Michał Woś.

W wydanym w czwartek wyroku Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej uznał, że organizacje ochrony przyrody powinny mieć prawo kwestionować przed sądem plany urządzenia lasu. Sprawa dotyczyła skargi skierowanej przeciwko Polsce przez Komisję Europejską, która sformułowała dwa zarzuty. Po pierwsze, KE zarzuciła Polsce naruszenie przepisów dyrektywy siedliskowej i ptasiej poprzez wprowadzenie do prawa krajowego przepisów, zgodnie z którymi "gospodarka leśna prowadzona w oparciu o dobrą praktykę nie narusza żadnych przepisów dotyczących ochrony przyrody na mocy ww. dyrektyw" - przypomniał TSUE. Drugi zarzut KE dotyczył braku możliwości zaskarżenia do sądu przez organizacje ochrony środowiska planów urządzenia lasu. TSUE uwzględnił skargę KE.

We wspólnym oświadczeniu Ministerstwo Klimatu i Środowiska oraz Lasy Państwowe podkreśliły, że skarga Komisji Europejskiej, którą uwzględnił TSUE, jest kolejną próbą zablokowania polskiego konkurencyjnego przemysłu drzewnego, co może doprowadzić do jego upadku, a w efekcie do nagłego, skokowego wzrostu bezrobocia na terenach wiejskich i drastycznego wzrostu cen wyrobów drewnianych. "Polska nie zgodzi się na wprowadzenie do prawa krajowego możliwości sparaliżowania gospodarki leśnej" - oznajmiono w komunikacie.

Jak mówi wiceminister sprawiedliwości Michał Woś, Unia Europejska nie posiada kompetencji w zakresie leśnictwa. – Zgodnie z traktatami to wyłączna kompetencja państw członkowskich. Znowu mamy do czynienia z naruszaniem prawa przez Unię Europejską i taką interpretacją traktatów, aby poszerzać kompetencje Unii i zawężać kompetencje państw członkowskich – zaznaczył gość "Trójkowego komentarza dnia".

Najczęściej czytane:

Wiceszef resortu podkreślił, że wdrożenie tego rodzaju orzeczenia TSUE byłoby katastrofą dla gospodarki leśnej w Polsce. – Lasy Państwowe to nie tylko największa instytucja ochrony przyrody w Polsce, ale też bardzo ważny sektor gospodarczy – zwraca uwagę minister. – To traktaty wyznaczają kompetencje państw członkowskich i Unii. Niestety od kilku lat widzimy puchnięcie kompetencji unijnych. Jednak nie na drodze zmiany traktatów, a poprzez narzucanie państwom interpretacji prawa – komentuje Michał Woś.

Posłuchaj

8:30
Orzeczenie TSUE ws. polskich lasów. Michał Woś: UE nie ma kompetencji w zakresie leśnictwa (Trójkowy komentarz dnia)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Audycja: "Trójkowy komentarz dnia"
Prowadzi: Bartłomiej Graczak
Gość: Michał Woś (wiceminister sprawiedliwości)
Data emisji: 2.03.2023
Godzina emisji: 18.10

qch/IAR

Polecane