By uczcić pamięć Żołnierzy Wyklętych. Bieg "Tropem Wilczym"

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
By uczcić pamięć Żołnierzy Wyklętych. Bieg "Tropem Wilczym"
Bieg "Tropem wilczym" to okazja, by uczcić pamięć Żołnierzy WyklętychFoto: Shutterstock

Już po raz jedenasty sportowcy i miłośnicy biegania staną na linii biegu "Tropem wilczym". Inicjatywa to nie tylko wczesnowiosenna okazja do startu, ale też sposób, by uczcić pamięć Żołnierzy Wyklętych.

– W tym roku już po raz jedenasty spotkamy się na starcie. Z moich obliczeń wynika, że przez te wszystkie edycje, już ponad pięćdziesiąt razy przebiegliśmy kulę ziemską. Przez nasz bieg przewinęły się setki tysięcy biegaczy. Nie jesteśmy nawet w stanie dokładnie podać ich liczby i oszacować, ile osób wzięło udział we wszystkich edycjach naszego biegu – mówiła w Trójce Barbara Konarska, rzecznik wydarzenia.

– Co roku szacujemy liczbę biegaczy, którzy naszym zdaniem stawią się na starcie. Tyle też przygotowujemy pakietów startowych. W każdej edycji chętnych jest jednak więcej i wiele osób biegnie bez koszulek. Tak będzie też w tym roku – dodała. 

Uczcić pamięć...

Przymnijmy, że w 2011 roku dzień 1 marca został ustanowiony Narodowym Dniem Pamięci Żołnierzy Wyklętych. To święto upamiętniające żołnierzy polskiego podziemia antykomunistycznego i antysowieckiego działającego w latach 1944–63 w obrębie przedwojennych granic RP. Dwa lata później, w 2013 roku, grupa pasjonatów i działaczy społecznych postanowiła zorganizować bieg pamięci "Tropem Wilczym". Ten bieg pamięci Żołnierzy Wyklętych wpisał się na stałe do kalendarza imprez sportowo-historycznych. W tym roku impreza biegowa odbędzie się po raz jedenasty. Start został zaplanowany na niedzielę 5 marca. 

Posłuchaj

3:39
By uczcić Żołnierzy Wyklętych. Bieg "Tropem Wilczym" (Biegam, bo lubię/ Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Biegam, bo lubię
Prowadzi: 
Krzysztof Łoniewski
Data emisji: 
2.03.2023
Godzina emisji: 
11.22

zch

Polecane