"Działają na naszą psychikę". Dlaczego wciąż wierzymy w fake newsy?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
"Działają na naszą psychikę". Dlaczego wciąż wierzymy w fake newsy?
Dlaczego wciąż wierzymy w fałszywe informacje?Foto: Bits And Splits/Shutterstock

Każdego dnia dociera do nas mnóstwo informacji, z których część to tzw. fake newsy. Pomimo ostrzeżeń i kampanii informacyjnych wciąż się na to nabieramy. - Fałszywe informacje działają na naszą psychikę, to wykorzystanie socjotechniki - zauważa w Programie 1 Polskiego Radia dr Igor Protasowicki.

Ekspert w dziedzinie bezpieczeństwa zwraca uwagę, że chodzi tu o dotarcie do jak najszerszej grupy odbiorców z konkretną informacją, ewentualnie o skłonienie użytkowników do kliknięcia w taki lub inny, potencjalnie dla nich niebezpieczny, odnośnik. - Im więcej osób zacznie rozprzestrzeniać informację przy użyciu danego komunikatora, tym łatwiej jest przełamać zabezpieczenia takiego komunikatora - mówi dr Protasowicki.

Jak rozpoznać fake newsy?

Gość "Czterech pór roku" zwraca też uwagę na robienie i rozpowszechnianie zdjęć o znaczeniu strategicznym. Chodzi tu np. o materiały związane z pojazdami wojskowymi, którymi wiele osób chwali się w mediach społecznościowych. - Każde zdjęcie wykonane urządzeniem elektronicznym opatrzone jest specjalnymi tagami EXIF - podkreśla. Tagi te zawierają informacje o miejscu czy czasie wykonania fotografii. 

Niestety nie istnieje jedno miejsce, w którym moglibyśmy sprawdzać autentyczność wszystkich publikowanych przekazów czy słów polityków. - Musimy być zdani na własną zdolność rozpoznawania rzeczywistości. Pierwsza rzecz: weryfikacja. Jeżeli kilka portali informacyjnych z obu stron poda tę samą wiadomość, możemy mieć jakąś pewność, że dziennikarz to zweryfikował - przypomina rozmówca Romana Czejarka.


Posłuchaj

7:39
Dlaczego wciąż wierzymy w fake newsy? "Działają na naszą psychikę" (Cztery pory roku/Jedynka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Stuprocentową pewność odnośnie prawdziwości danej informacji możemy mieć wówczas, gdy dotrzemy do jej źródła. - Gdy będzie pochodziła z jednostki badawczej, jednostki służb publicznych lub ze strony służb mundurowych - podsumowuje. 

YouTube/UMCS

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku

Prowadził: Roman Czejarek

Gość: dr Igor Protasowicki (ekspert w dziedzinie bezpieczeństwa)

Data emisji: 2.03.2023

Godzina emisji: 11.19

mg

Polecane