"Iskry Niepodległej" – multimedialna opowieść o potencjale polskiej wspólnoty
2023-03-01, 21:03 | aktualizacja 2023-03-01, 22:03
Widowisko "Iskry Niepodległej", dzięki unikalnym rozwiązaniom technologicznym, działając na różne zmysły, w sposób przystępny i atrakcyjny buduje niesamowitą historię o potencjale naszej polskiej wspólnoty. Wirtualną opowieść będzie można w najbliższych miesiącach obejrzeć w dziesiątkach miejscowości w całej Polsce.
Widowisko jest wyświetlane w specjalnie zaprojektowanej naczepie ekspozycyjnej, dzięki czemu może ono podróżować po całym kraju. Jak wyjaśnia Wojciech Kirejczyk, dyrektor biura „Niepodległa”, projekt poprzez operowanie obrazem i dźwiękiem w zamkniętej przestrzeni prezentuje polskich bohaterów z ubiegłych wieków. – Prowadzi nas bardzo współczesny narrator, namiastka sztucznej inteligencji. Prowadzi on nas przez te postaci, które są tak naprawdę ucieleśnieniem obecnych od zawsze w naszej wspólnocie wartości. Ta opowieść ma być inspiracją na dzisiejszy czas, abyśmy odkrywali i rozwijali swoje talenty, i nie bali się poświęcać ich dla dobra wspólnego – wyjaśnia gość Programu 3 Polskiego Radia.
W ramach projektu widz zapozna się z sylwetkami niemal stu postaci. – Są to osoby bardzo znane, jak ojcowie niepodległości czy najbardziej znani naukowcy, ale też ludzie pozostający dotychczas w cieniu, ale bardzo zasłużeni w swoich dziedzinach – mówi dyrektor biura "Niepodległa".
Najczęściej czytane:
- Chopin wiecznie żywy. O śladach twórczości polskiego kompozytora wokół nas
- Mozaika odsłonięta po latach. Niezwykłe odkrycie na dworcu w Rzeszowie
Spektakl "Iskry Niepodległej" składa się z kilku części. Całość widowiska ma trwać 20 minut. – To przede wszystkim kilkunastominutowe widowisko, w którym pokazujemy wybór tych postaci. Każdy z rozdziałów tej opowieści to małe dzieło sztuki; charakteryzują się inną kreską w obrazie i unikatową ścieżką dźwiękową. Później pojawia się element interaktywny, który pozostawiam jako niespodziankę – opowiada Wojciech Kirejczyk. – Na koniec jest jeszcze czas na to, aby na ekranach dotykowych skorzystać z biogramów tych stu postaci. Projektowi towarzyszy też aplikacja mobilna – zwraca uwagę rozmówca Tomasza Miary.
Dyrektor biura "Niepodległa" podkreśla, że widowisko jest interesującą propozycją dla osób w każdym wieku. – To okazja, by pokazać swoim rodzicom i dziadkom najnowsze technologie narracyjne. Myślę, że ten pokaz może być okazją do wymiany doświadczeń pokoleniowych – ocenia gość "Trójki do trzeciej".
Posłuchaj
***
Tytuł audycji: Trójka do trzeciej
Prowadzi: Tomasz Miara
Gość: Wojciech Kirejczyk (dyrektor biura "Niepodległa")
Data emisji: 01.03.2023
Godzina emisji: 14.30
qch