Opisać świat zapachami. Z wizytą w aromatorium w Owińskach

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Opisać świat zapachami. Z wizytą w aromatorium w Owińskach
Dzięki fiolkom z zapachami podopieczni SOSW w Owińskach będą tworzyć "mapy zapachowe", pomagające w orientacji przestrzennejFoto: My July/Shutterstock

Sześć tysięcy zapachów zebrano w jednym miejscu – w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym dla Dzieci Niewidomych w podpoznańskich Owińskach. Niewidoma młodzież będzie tworzyć dzięki nim "mapy zapachowe", pomagające w orientacji przestrzennej.

W zgromadzonych w Bibliotece Zapachów fiolkach zamknięto aromaty kwiatów, warzyw, ale też dworca, spalin czy bursztynu. Uczniowie, którzy mieli już okazję zapoznać się z zapachami, zaznaczają, że takie miejsce jest pomocne dla osób niewidomych. – Nie każda osoba niewidoma na przykład zdaje sobie sprawę, jak pachnie chociażby dym wędzarniczy albo czosnek – opowiadają uczniowie w rozmowie z Krzysztofem Polasikiem.

– Jestem osobą słabowidzącą. Przez to, że mogę coś poczuć, posmakować, poczuć zapach, łatwiej jest mi to coś rozpoznać – wyjaśnia Andrzej Brzeziński, prezes Polskiego Związku Niewidomych. – Jeśli ktoś opowiada o kolorach, na przykład lawendy, to kiedy dostanie taki słoiczek z zapachem tej lawendy, to chociaż tego nie widzi, to jest mu łatwiej o czymś opowiedzieć – mówi prezes.

Najczęściej czytane:

Mapy z zapachów

Dzięki poznawaniu aromatów zebranych w ośrodku podopieczni będą tworzyć "mapy zapachowe". Na czym to będzie polegać? – Uczniowie pokonują codziennie drogę z domu do szkoły. I ta droga im pachnie: tuż za rogiem na przykład jest piekarnia, potem wulkanizacja, a w kolejnym miejscu będzie warzywniak. Te punkty mogą pomagać w orientacji przestrzennej – tłumaczy Magdalena Ciura, opiekunka pracowni.

Jak zaznacza starosta poznański Jan Grabkowski, utworzenie aromatorium jest elementem poszerzania możliwości ośrodka w Owińskach. – Ten węch mamy ćwiczyć. Jest to jedyna w Polsce biblioteka zapachów. Właściwie nie widzieliśmy takiej w Europie – mówi starosta.

Posłuchaj

3:32
Opisać świat zapachami. Z wizytą w aromatorium w Owińskach (Zapraszamy do Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Zapraszamy do Trójki
Prowadzi: Piotr Łodej
Autor materiału reporterskiego: Krzysztof Polasik
Data emisji: 1.03.2023
Godzina emisji: 16.20

qch

Polecane