Wkrótce uruchomienie lotniska w Radomiu. Pierwsze wyloty już na majówkę

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Wkrótce uruchomienie lotniska w Radomiu. Pierwsze wyloty już na majówkę
Port powstał z myślą głównie o przewoźnikach niskokosztowych i czarterowych.Foto: PP Porty Lotnicze/Twitter

Port Lotniczy Warszawa-Radom otrzymał certyfikat lotniska użytku publicznego wydany na bazie przepisów europejskich - poinformowało Przedsiębiorstwo Państwowe Porty Lotnicze. Pierwsze loty z Radomia odbędą się pod koniec kwietnia.

Prezes Przedsiębiorstwa Państwowego Porty Lotnicze Stanisław Wojtera podkreślił, że przyznanie certyfikatu unijnego to potwierdzenie, że Lotnisko Warszawa-Radom spełnia wszystkie wymagania prawa unijnego pod względem infrastruktury, wyposażenia, kadry oraz standardów bezpieczeństwa.

- Jest to również potwierdzenie naszych wcześniejszych informacji o planowanym terminie uruchomienia lotniska. Pierwsi pasażerowie będą mogli skorzystać z radomskiego portu już w tę majówkę - zapowiedział Stanisław Wojtera.

Certyfikacja rozłożona w czasie

Aby otrzymać certyfikat, lotnisko Warszawa-Radom musiało przejść wieloetapowy proces kontroli, w tym: analizę spełnienia poszczególnych wymagań, uzgodnienie robocze podstawy certyfikacji, przygotowanie i złożenie pełnej dokumentacji, na którą składały się wnioski, procedury operacyjne - w tym m.in. Instrukcja Operacyjna Lotniska oraz Plan Działania w Sytuacji Zagrożenia na lotnisku, analiza bezpieczeństwa, umowy z podwykonawcami, szkolenia.

"Niezbędne było też przygotowanie porozumień w zakresie odpowiedzialności i współpracy pomiędzy zarządzającym portem PPL a instytucjami współpracującymi z lotniskiem, kontrola formalna i merytoryczna dokumentacji, kontrola praktyczna na lotnisku i finalnie wydanie decyzji przez Prezesa Urzędu Lotnictwa Cywilnego" - przekazało PPL.

Ze względu na ogromną skalę przedsięwzięcia oraz uwarunkowania operacyjne i finansowe lotniska, certyfikacja była rozłożona w czasie. Informacje o przyznaniu certyfikatu i niezbędne dane operacyjne zostaną teraz opublikowane w systemie międzynarodowej informacji lotniczej - AIP (Aeronautical Information Publication). Dzieje się to za pośrednictwem tzw. zmiany AIRAC (Aeronautical Information Regulation And Control). Termin cyklu AIRAC, który umożliwi rozpoczęcie wykonywania cywilnych operacji lotniczych na Lotnisku Warszawa-Radom, to 20 kwietnia.

Bez wsparcia unijnego

Z Lotniska Warszawa-Radom będzie odbywać się pięć regularnych lotów, które oferuje PLL: do Kopenhagi, Paryża, Prewezy, Rzymu i Tirany. Dodatkowo radomski port zaoferuje siedem kierunków czarterowych, takich jak: Antalya, Burgas, Dżerba, Monastyr, Palma de Mallorca, Taba, Warna.

Z lotniska będą operowały biura podróży, takie jak: Coral Travel, Exim Tours, Greckie Podróże, GTS Poland, Itaka, Nekera, Rego-Bis, Sun and Fun, TUI.

Port lotniczy w Radomiu rozpoczął działalność w maju 2014 r. Przez krótki czas loty z tego miasta odbywały się m.in. do Rygi i Berlina. Było to jedyne lotnisko użytku publicznego w Polsce, które powstało bez wsparcia unijnego. Miasto zainwestowało w jego utworzenie ponad 100 mln zł. Po ogłoszeniu przez sąd w 2018 r. upadłości miejskiej spółki Port Lotniczy Radom lotnisko kupiło PPL i wybudowało je prawie od nowa. Koszt inwestycji to ok. 800 mln zł.

Port powstał z myślą głównie o przewoźnikach niskokosztowych i czarterowych. Terminal będzie mógł na początku przyjąć milion pasażerów w ciągu roku, a docelowo - ponad 3 mln osób rocznie.

PR24.pl, IAR, PAP, DoS

Polecane