Kultowa audycja Polskiego Radia ma 50 lat. Historia "Sygnałów dnia"

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Kultowa audycja Polskiego Radia ma 50 lat. Historia "Sygnałów dnia"
50 urodziny audycji "Sygnały dnia" w Radiowej Jedynce. Foto: Przemysław Chmielewski / PR

"Sygnały dnia" – kultowa audycja nadawana od poniedziałku do piątku w Programie 1 Polskiego Radia – kończą 50 lat. Po raz pierwszy zostały wyemitowane 1 marca 1973 roku. Są najstarszym i jednym z najpopularniejszych radiowych programów porannych.

"Sygnały dnia" to sztandarowa audycja Programu 1 Polskiego Radia. Od początku istnienia stanowi dla milionów Polaków poranne spotkanie z aktualną informacją, publicystyką i muzyką. Pojawiła się na antenie Polskiego Radia 1 marca 1973 roku. Tego dnia audycję przygotował kilkuosobowy zespół pod kierownictwem Aleksandra Tarnawskiego, a przed mikrofonem usiadł Tadeusz Sznuk.

Kolejne audycje prowadzili m.in. Andrzej Matul, Andrzej Jaroszewski i Mieczysław Marciniak (który przygotowywał też przeglądy prasy), za wiadomości odpowiadali Mieczysław Smugarzewski i Rafał Brzeski.

Historia "Sygnałów dnia"

Początkowo audycja była odtwarzana z taśmy i trwała 17 minut. Już po roku program zaczęto emitować na żywo. Pod koniec 1975 roku audycja objęła całe pasmo poranne – od godz. 6.00 do 8.00 słuchacze mogli usłyszeć wiadomości, przeglądy prasy, wiadomości sportowe, informacje dla kierowców oraz rozmowy z gośćmi. Od tego czasu kilkukrotnie zmieniano czas nadawania audycji, docelowo przejmując antenę od godz. 6.00 do 9.00 od poniedziałku do piątku.

Pierwszym sygnałem audycji wykorzystanym 1 marca 1973 roku temu był fragment jednego z utworów z filmu "Shaft", na który swój głos nałożył Janusz Kiliański, ówczesny szef spikerów Polskiego Radia. Drugi sygnał został nagrany przez Tadeusza Sznuka. Do chwili obecnej był on kilkakrotnie zmieniany, np. w 2006 roku jego autorem był Piotr Rubik, a w tej chwili – Leszek Możdżer.

Radiowe urodziny

Prowadzący audycję "Pora na Trójkę" połączyli się z dziennikarzami radiowej Jedynki, Karoliną Rożej oraz Danielem Wydrychem. Jak świętuje dziś Program 1 Polskiego Radia? 

Posłuchaj

2:19
Kultowa audycja Polskiego Radia ma 50 lat. Historia "Sygnałów dnia" (Pora na Trójkę)
+
Dodaj do playlisty
+

 

50 lat później...

Jaki podkreślają dziennikarze, do dzisiaj podstawę "Sygnałów dnia" stanowią wyjątkowi goście pojawiający się rano w studiu: prezydenci, premierzy, marszałkowie Sejmu i Senatu, posłowie, senatorowie, ministrowie, przedstawiciele ugrupowań politycznych, ale także publicyści, eksperci, przedstawiciele stowarzyszeń społecznych, fundacji, ekonomiści, artyści i sportowcy.

Przez pięć dni w tygodniu zespół przygotowuje dla słuchaczy przegląd aktualności z kraju i ze świata. Każdy, kto chce wiedzieć więcej, może liczyć na Jedynkowych reporterów pracujących zarówno w całej Polsce, jak i w wielu miejscach na świecie.

***

Tytuł audycji: Pora na Trójkę
Prowadzi: Karol GnatRadosław Nałęcz
Goście: Karolina Rożej i Daniel Wydrych (radiowa Jedynka) 
Data emisji: 1.03.2023
Godzina emisji: 6.39

PR1/PR24 Historia/zch

Polecane