Dlaczego warto pielęgnować pamięć o Żołnierzach Wyklętych?
2023-03-02, 12:03 | aktualizacja 2023-03-02, 12:03
W Narodowym Dniu Pamięci Żołnierzy Wyklętych rozmawialiśmy o ich dokonaniach i konsekwencjach ich niezłomnej postawy, o pielęgnowaniu pamięci i przekazywaniu historii kolejnym pokoleniom. Gościem "Klubu Trójki" był prezes Instytutu Pamięci Narodowej, doktor Karol Nawrocki.
1 marca 1951 roku w więzieniu na warszawskim Mokotowie, po pokazowym procesie, zostali rozstrzelani przywódcy IV Zarządu Głównego Zrzeszenia "Wolność i Niezawisłość" – prezes WiN ppłk Łukasz Ciepliński (ps. "Pług", "Ludwik") i jego najbliżsi współpracownicy: Adam Lazarowicz, Mieczysław Kawalec, Józef Rzepka, Franciszek Błażej, Józef Batory i Karol Chmiel. Ich ciała komuniści zakopali w nieznanym miejscu.
Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych
Od 2011 roku ten dzień obchodzimy jako Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Jak mówił prezydent Lech Kaczyński, pomysłodawca tego święta, "powinien to być wyraz hołdu dla żołnierzy drugiej konspiracji za świadectwo męstwa, niezłomnej postawy patriotycznej i przywiązania do tradycji niepodległościowych, za krew przelaną w obronie ojczyzny".
Jak dzisiaj opowiadać młodym o pokoleniu Żołnierzy Wyklętych? Czy uda się odnaleźć doczesne szczątki naszych bohaterów, które komuniści zakopywali w bezimiennych dołach?
Pamięć, którą zamordowano
– Nie przypominam sobie, żeby na którymkolwiek etapie szkoły, myślę tutaj o mojej podstawówce, szkole średniej czy studiach historycznych, mówiono o żołnierzach podziemia antykomunistycznego. W tamtym czasie nie było nawet badań historycznych. Pamiętajmy, że żołnierze ci byli zamordowani tak naprawdę aż trzy razy. Najpierw w sposób fizyczny po roku 1945, potem dokonywano próby wymazania ich z powszechnej świadomości i pamięci społeczeństwa. Ten trzeci raz mordowano ich szczątki, przykrywając je kolejnymi warstwami betonu, a po roku 1981, w stanie wojennym, także szczątkami dygnitarzy komunistycznych – zaznaczył w "Klubie Trójki" doktor Karol Nawrocki, prezes Instytutu Pamięci Narodowej.
– Machina komunistyczna i propagandowa oraz struktury służb bezpieczeństwa sprawiły, że fenomen żołnierzy nie istniał w powszechnej świadomości ludzi. Gdyby nie wielkie poświęcenie społeczników i zaangażowanie dosłownie garstki historyków, pamięć tych żołnierzy zostałaby zupełnie zatarta – podsumował w rozmowie.
Posłuchaj
***
Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: Piotr Dmitrowicz
Goście: dr Karol Nawrocki (prezes Instytutu Pamięci Narodowej)
Data emisji: 01.03.2023
Godzina emisji: 21.09
kc/zch