David Bowie w Muzeum Wiktorii i Alberta – wielki projekt z premierą za dwa lata

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
David Bowie w Muzeum Wiktorii i Alberta – wielki projekt z premierą za dwa lata
David Bowie - "on nie był twórcą sztuki, on był sztuką" Foto: Kirsty O'Connor / PA Images / Forum

– Będzie to jedno z najciekawszych muzeów na świecie – mówi Tomasz Żąda o powstającym w Londynie The David Bowie Centre for the Study of Performing Arts. Otwarcie interaktywnej ekspozycji poświęconej ikonie brytyjskiej muzyki zaplanowano na 2025 rok.

Muzeum Davida Bowiego ma być częścią wielkiego projektu londyńskiego Muzeum Wiktorii i Alberta, powstającego w Parku Olimpijskim im. Królowej Elżbiety. Znajdzie się tam także wiele innych atrakcji, takich jak część poświęcona słynnej aktorce Vivien Leigh, znanej m.in. z filmu "Przeminęło z wiatrem", multimedialna wystawa z festiwalu Glastonbury czy ekspozycja obiektów wzornictwa modowego sprzed kilku tysięcy lat.

Więcej niż zwyczajna wystawa

Fanów muzyki popularnej najbardziej ekscytuje jednak The David Bowie Centre for the Study of Performing Arts. W tej części muzeum znajdzie się aż 80 tysięcy przedmiotów związanych z życiem i karierą Davida Bowiego, o którym Nile Rodgers powiedział, że "on nie był twórcą sztuki, on był sztuką". – To nie będzie tylko wystawa, to będzie całe centrum studiów na temat performingu – mówi dziennikarz muzyczny Tomasz Żąda. – Będzie tam można poznać cały proces twórczy Bowiego, będziemy mogli zobaczyć, jak powstawały teksty, jak dany utwór miał wyglądać na początku, a jak wyglądał na samym końcu.

Wśród 80 eksponatów zgromadzonych przez pomysłodawców muzeum są m.in. rękopisy tekstów piosenek, prywatne listy, zapisy nutowe utworów, zdjęcia, nagrania teledysków, fragmenty scenografii koncertów, a także instrumenty muzyczne, okładki albumów Bowiego i zdobyte przez niego nagrody. Rarytasem są oryginalne kostiumy sceniczne artysty, m.in. awangardowe stroje Kansai Yamamoto czy słynny płaszcz zaprojektowany przez Bowiego i Alexandra McQueena, w którym gwiazdor pojawił się na okładce płyty "Earthling" z 1997 roku.

Bowie wciąż żywy

– Będzie to jedno z najciekawszych muzeów na świecie – uważa Tomasz Żąda. – Muzeum niezwykle edukujące, ale nie na artefaktach sprzed kilku tysięcy lat, tylko na tym, co jeszcze przed chwilą było do dotknięcia.

O tym, jak wielkie emocje wzbudza postać zmarłego w 2016 roku artysty, świadczy fakt, że poświęconą mu objazdową wystawę "David Bowie Is" w latach 20132018 obejrzały na całym świecie 2 miliony ludzi.  


Posłuchaj

8:13
David Bowie w Muzeum Wiktorii i Alberta (Trójka do trzeciej)
+
Dodaj do playlisty
+

Czytaj też: 

 

***

Tytuł audycji: Trójka do trzeciej
Prowadzi: Tomasz Miara 
Gość: Tomasz Żąda (dziennikarz muzyczny)
Data emisji: 28.02.2023
Godzina emisji: 12.27

kc

Polecane