Opowieść nie tylko o Leopoldzie Tyrmandzie. "Filip" na ekranach kin
2023-03-01, 13:03 | aktualizacja 2023-03-01, 13:03
"Filip" to adaptacja autobiograficznej powieści Leopolda Tyrmanda pod tym samym tytułem. Dla polskiej publiczności obraz będzie dostępny na ekranach kinowych od najbliższego piątku. Czy to jedynie opowieść autobiograficzna? Jakie prawdy obnaża?
Tytułowy bohater filmu "Filip" jest polskim Żydem, który w 1942 roku trafia do Frankfurtu. Pracuje jako kelner w luksusowym hotelu, żyjąc w nieustającym poczuciu zagrożenia. – W filmie zawarłem bardzo dużo przemyśleń na temat człowieka samotnego; w każdej sytuacji, nie tylko w czasie wojny. Przesłanie jest dosyć uniwersalne – mówił w Trójce reżyser Michał Kwieciński.
Reżyser porównuje sytuację Filipa do losów współczesnych nam uchodźców z Ukrainy. – Masa osób, które przyjeżdżają do nas, ma jakieś osobiste tragedie, w które my nie wnikamy specjalnie jako ci dobroczyńcy. Natomiast myślę, że oni przeżywają bardzo podobne traumy. Są wyrwani ze swojego otoczenia, często po stracie najbliższych, i muszą jakoś żyć – mówił w Trójce.
Ponadto gośćmi audycji byli także państwo Katarzyna i Maciej Gawęccy, autorzy książek: "Amerykański brzeg Leopold Tyrmanda" oraz "Tyrmand i Ameryka".
Leopold Tyrmand
Leopold Tyrmand był jedną z najbarwniejszych osobowości artystycznych lat 50. - na bakier z ówczesnym systemem politycznym, z pasją do pisania, w ekstrawaganckim stroju, którego charakterystycznym elementem były kolorowe skarpetki. Językiem władał jak brzytwą, a opisywany przez niego świat przerażał autentycznością.
Przeczytaj także:
- Leopold Tyrmand: "Stodoła" warszawska pulsowała po prostu jazzem
- "Wtoczył się walec socrealizmu". Leopold Tyrmand i powojenna Warszawa
- Matthew Tyrmand o Leopoldzie Tyrmandzie: ojciec wierzył w swoje przekonania i inteligencję
"Spowiedź pisarska"
Leopold Tyrmand uważał "Filipa" za swoją najlepszą powieść napisaną po polsku, w której udało mu się zawrzeć najważniejsze sprawy z jego życia. - To moja spowiedź pisarska - mówił autor. Sam po wybuchu wojny z Warszawy przedostał się do Wilna, gdzie w 1941 roku został aresztowany przez NKWD za przynależność do antyradzieckiej organizacji. Udało mu się uciec, a w późniejszym czasie zgłosił się do dobrowolnych robót w Niemczech, gdzie udawał Francuza.
W Filipa wcielił się Eryk Kulm. Rola ta przyniosła mu Nagrodę im. Zbyszka Cybulskiego, przyznawaną młodym aktorom o wybitnej indywidualności. Film, nagrodzony Srebrnymi Lwami na 47. FPFF w Gdyni, wchodzi do kin w piątek, 3 marca.
Posłuchaj
***
Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: Tomasz Zapert
Goście: Michał Kwieciński (reżyser i współscenarzysta filmu "Filip") oraz Katarzyna i Maciej Gawęccy (autorzy książek: "Amerykański brzeg Leopold Tyrmanda" oraz "Tyrmand i Ameryka")
Data emisji: 28.02.2023
Godzina emisji: 21.09
zch