Julia Przyłębska planuje przejście w stan spoczynku? "Fałszywe narracje medialne"

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail

- Niestety są media, które od momentu, kiedy rozpoczęłam pracę w Trybunale Konstytucyjnym - najpierw jako sędzia TK, a później jako prezes - tworzą takie narracje, powołując się na anonimowe źródła. Absolutnie nie myślałam o tym, żeby przejść w stan spoczynku - mówiła w Programie 3 Polskiego Radia Julia Przyłębska, prezes Trybunału Konstytucyjnego.

W mediach pojawiają się sugestie, jakoby prezes Trybunału Konstytucyjnego Julia Przyłębska planowała przejść w stan spoczynku. W Programie 3 Polskiego Radia szefowa TK odpowiadała na te przypuszczenia.

- To jest nieprawda. To jest jedna z kolejnych narracji. Niestety są media, które od momentu, kiedy rozpoczęłam pracę w Trybunale Konstytucyjnym - najpierw jako sędzia TK, a później jako prezes - tworzą takie narracje, powołując się na anonimowe źródła. Absolutnie nie myślałam o tym, żeby przejść w stan spoczynku - jednoznacznie stwierdziła Julia Przyłębska.

Prezes Trybunału Konstytucyjnego wyjaśniła, że problem opisywania fałszywych informacji przez część mediów w oparciu o anonimowe źródła dotyczy także innych kwestii. Jak podkreśliła, "nie było żadnych takich sytuacji, które są opisywane, o jakichś planach czy nowych obszarach działań".

- Te spekulacje, czy w ogóle opowieści na temat Trybunału Konstytucyjnego, na temat tego, co się w nim dzieje, bardzo często pojawiają się w mediach z uwagą, iż "anonimowi informatorzy powiedzieli, że jakichś sędzia zrobił to i to". (...) W większości są to nieprawdziwe informacje - oświadczyła Julia Przyłębska.

Jej zdaniem raz tylko zdarzyło się, że media ujawniły "prawdopodobną treść przebiegu narady", co było ewenementem i nie powinno mieć miejsca. Zaznaczyła, że nie zamierza potwierdzać prawdziwości owej publikacji, a także wyraziła oburzenie, że jakiemukolwiek sędziemu mogłoby przyjść do głowy, by tego rodzaju informacje wynieść z narady sędziów TK - narady, która jest niejawna.

Czytaj również:

Posłuchaj

9:13
Julia Przyłębska o fałszywych informacjach medialnych na jej temat ("Trójkowy komentarz dnia")
+
Dodaj do playlisty
+

* * *

Audycja: "Trójkowy komentarz dnia"
Prowadzi: Maksymilian Maszenda
Gość: Julia Przyłębska (prezes Trybunału Konstytucyjnego)
Data emisji: 27.02.2023
Godzina emisji: 18.10

jmo/kor

Polecane