Ustawa o SN. Prezes TK Julia Przyłębska: zostało wszczęte postępowanie, wkrótce rozprawa

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail

- Sprawie został nadany bieg. We wtorek uczestnicy postępowania otrzymają odpisy wniosku i zobowiązanie do zajęcia stanowiska. Trybunał Konstytucyjny będzie się przygotowywał do orzeczenia. Wkrótce spotkamy się na rozprawie - powiedziała w Programie 3 Polskiego Radia prezes TK Julia Przyłębska.

Julia Przyłębska odniosła się na wstępie do medialnych doniesień, które wskazują na spory wewnątrz Trybunału Konstytucyjnego utrudniające jego działanie. - To jest nieprawda i błędny obraz - stwierdziła prezes TK.

- Sporów merytorycznych i prawnych między prawnikami nie można definiować jako kłótni, bo to jest czysto fachowe. Nie jest prawdą to, co mówi opozycja i media, że TK jest monolitem. Trybunał ma dość zróżnicowany pogląd na wiele spraw. Pojawiają się zdania odrębne, ale wcale nie więcej niż za działalności Andrzeja Rzeplińskiego - wskazała Julia Przyłębska.

Gość radiowej Trójki podkreśliła, że tylko w zeszłym roku Trybunał Konstytucyjny rozpatrzył 91 spraw i wyznaczył ponad 220 narad. - Już w tym roku Trybunał wydał 10 orzeczeń oraz wyznaczył 31 narad, a mamy dopiero koniec lutego - podkreśliła Julia Przyłębska.

Ustawa o SN. "Sprawie został nadany bieg"

Prezes TK została ponadto zapytana o losy nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym. - Tutaj działamy szybko. Sprawie został już nadany bieg i sygnatura, wszczęte zostało postępowanie. We wtorek uczestnicy postępowania otrzymają odpisy wniosku i zobowiązanie do zajęcia stanowiska. Trybunał będzie przygotowywał się do orzeczenia - poinformowała gość audycji.

Przypomniała, że sprawa musi być rozpatrywana w pełnym składzie. - W związku z tym obowiązkowa jest też rozprawa, która będzie emitowana w mediach i internecie. Trybunał Konstytucyjny przy otwartej kurtynie ogłasza swoje orzeczenia - zauważyła prezes TK.

Julia Przyłębska podkreśliła, że wszyscy starają się szybko załatwić tę sprawę. Zwróciła jednak uwagę, że jest dużo kwestii proceduralnych, których nie można przeskoczyć. - Trybunał nie jest instytucją, w której możemy wszystko planować, bo musi się zebrać skład, by wypracować stanowisko, a dodatkowo uczestnicy postępowania muszą zająć stanowiska na piśmie. Nie jestem w stanie przewidzieć, w jakim to będzie czasie. Na pewno nie będą to lata, tak ja opowiada opozycja - oceniła gość radiowej Trójki.

Posłuchaj

9:12
Prezes TK Julia Przyłębska skomentowała sytuację wokół nowelizacji ustawy o SN (Trójkowy komentarz dnia)
+
Dodaj do playlisty
+

Zobacz także:

* * *

Audycja: "Trójkowy komentarz dnia"
Prowadzi: Maksymilian Maszenda
Gość: Julia Przyłębska (prezes Trybunału Konstytucyjnego)
Data emisji: 27.02.2023
Godzina emisji: 18.10

jp

Polecane