Nowy "Radiobook": "Rękopis znaleziony w Saragossie" Jana Potockiego [POSŁUCHAJ]

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Nowy "Radiobook": "Rękopis znaleziony w Saragossie" Jana Potockiego [POSŁUCHAJ]
"Rękopis znaleziony w Saragossie" Jana Potockiego kolejną propozycją w ramach RadiobookaFoto: Fb/Radiobook

W projekcie Polskiego Radia "Radiobook" sięgamy po tekst wyjątkowy – "Rękopis znaleziony w Saragossie" Jana Potockiego, żyjącego na przełomie XVIII i XIX wieku polskiego archeologa, historyka, etnologa, językoznawcy, żołnierza i podróżnika oraz tworzącego po francusku autora, który zostawił po sobie kilkadziesiąt pozycji.

Opisane w "Rękopisie…" przypadki nastoletniego Alfonsa van Wordena, kapitana gwardii króla hiszpańskiego, są niczym w porównaniu z zamieszaniem wokół liczby "oryginalnych" wersji powieści, nie mówiąc o jej polskim tłumaczeniu.

Potocki wydał w latach 1804-1815, po francusku, co najmniej trzy wersje tekstu, każdą o trochę innej długości. Edmund Chojecki, autor pierwszego polskiego tłumaczenia, które ukazało się w roku 1846, prawdopodobnie chcąc udatnie połączyć te różne wersje, nieco "pomógł" autorowi i jego wersja "Rękopisu…" jest dłuższa niż którykolwiek z oryginałów. Dopiero w latach 2015 i 2016 Anna Wasilewska przetłumaczyła na nowo i oddzielnie wersje z roku 1815 i 1810.

Znakomitą adaptację filmową "Rękopisu…" wyreżyserował w roku 1964 Wojciech Jerzy Has, obsadzając w rolach plejadę blisko dwustu wybitnych polskich aktorów, ze Zbigniewem Cybulskim jako Alfonsem van Wordenem. Symptomatyczne jest, że pod koniec XX wieku Jerry Garcia, Martin Scorsese i Francis Ford Coppola sfinansowali rekonstrukcję i digitalizację oryginalnej kopii filmu.

W cyklu "Radiobook" prezentujemy obszerne fragmenty powieści Potockiego, znakomicie zinterpretowane w studiach Polskiego Radia, w roku 2000, przez Jana Englerta, profesora sztuk teatralnych, pedagoga, dyrektora, reżysera, ale przed wszystkim znakomitego aktora filmowego i teatralnego.

Projekt "Radiobook"

"Radiobook" to projekt Agencji Muzycznej Polskiego Radia, mający na celu prezentację najwybitniejszych dzieł literackich w wersji audiobooków. Wśród tekstów znajdują się powieści, lektury szkolne oraz białe kruki takich autorów, jak: Henryk Sienkiewicz, Joseph Conrad, Marcel Proust czy Stanisław Ignacy Witkiewicz.

W co drugi poniedziałek publikowane są nowe tytuły, czytane przez crème de la crème polskiej sceny aktorskiej, m.in.: Janusza Gajosa, Jerzego Stuhra, Adama Ferencego, Krzysztofa Kolbergera. To wyjątkowa okazja do przypomnienia sobie najsłynniejszych utworów literackich oraz do poznania tych mniej popularnych. "Krzyżacy", "Potop", "Popioły" i "W poszukiwaniu straconego czasu" - to tylko niektóre z licznych propozycji.

Audiobooki są dostępne bezpłatnie na nowym kanale na YouTubie i Facebooku. Pojawią się też w serwisach z audiobookami (Empik Go, Storytel, Audioteka) w ramach abonamentów użytkowników.

źródło: Polskie Radio/Youtube 

mg

Polecane