Rosnąca rola Polski. Jakie sygnały wysłał światu Joe Biden?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Rosnąca rola Polski. Jakie sygnały wysłał światu Joe Biden?
Joe Biden podczas spotkania z dziennikarzami przed Białym DomemFoto: PAP/EPA/WILL OLIVER

W "Klubie Trójki" rozmawialiśmy o nowej roli Polski po wizycie prezydenta Joe Biedna. Czy nasz kraj cieszy się rosnącym znaczeniem w oczach świata? Jakie sygnały zostały wysłane do Niemiec i Francji? Co na ten temat mówią komentarze prasy europejskiej i światowej?

Stosunki między Stanami Zjednoczonymi a Polską mają kluczowe znaczenie dla naszych dwóch narodów, zwłaszcza w tym globalnym punkcie zwrotnym - napisał w sobotę na Twitterze prezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden. Prezydent USA załączył minutowy skrót video z wizyty w Warszawie rozpoczynający się od jego wystąpienia do narodu polskiego we wtorek przed Zamkiem Królewskim w Warszawie i pokazujący krótkie migawki ze spotkań z prezydentem Andrzejem Dudą i uczestnikami obrad Bukareszteńskiej Dziewiątki.


Prezydent Andrzej Duda obiecał, że jako prezydent będzie stał na straży dobrych stosunków polsko-amerykańskich bez względu na to, czy zgadza się ideologicznie z przywódcą USA, czy nie. Zaznaczył, że będąc w sojuszu z USA, Polska ma u boku "policjanta, który ma naprawdę wielką strzelbę, grubą śrutówkę i wprawę w strzelaniu do złodziei".

Podkreślił również, że polityczne i ideologiczne sympatie nie mają również znaczenia dla strony amerykańskiej. - Dlatego prezydent Stanów Zjednoczonych po raz drugi w ciągu roku staje w sercu Warszawy i mówi: tu jest wolne państwo, tu jest NATO, to jest siła sojusznicza, tu jest artykuł 5. - wskazał prezydent Andrzej Duda.

Wizyta prezydenta USA w Polsce 

Przypomnijmy, że prezydent Biden wygłosił w Arkadach Kubickiego przy Zamku Królewskim w Warszawie przemówienie skierowane do Polaków. – Będziemy bronić suwerenności narodów i demokracji. Nie powinno być żadnych wątpliwości - nasze wsparcie dla Ukrainy nie będzie zachwiane, a zobowiązania NATO to święta przysięga obrony każdej piędzi ziemi krajów sojuszu - powiedział prezydent Stanów Zjednoczonych. 

Jego wizytę w Warszawie i w Kijowie oraz rocznicę pełnoskalowej wojny na Ukrainie w "Klubie Trójki" podsumowali europosłowie: profesor Ryszard Legutko i profesor Zdzisław Krasnodębski.

Posłuchaj

44:12
Rosnąca rola Polski. Jakie sygnały wysłał światu Joe Biden? (Klub Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: Magdalena Drohomirecka
Goście: prof. Ryszard Legutko oraz prof. Zdzisław Krasnodębski (europosłowie)
Data emisji: 27.02.2023
Godzina emisji: 21.12

PAP/gs/zch


Polecane