Rosjanie masowo wywożą ukraińskie dzieci. Wiceszef MSWiA: to ludobójstwo, to powielanie II wojny światowej

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail

- Niektórzy przywódcy chcą dzwonić do Putina, w Niemczech mamy demonstracje "dosyć wspierania wojny", a mamy do czynienia z ludobójstwem - powiedział w Programie 3 Polskiego Radia Maciej Wąsik, wiceszef resortu spraw wewnętrznych i administracji. Odniósł się w ten sposób do doniesień o masowych wywózkach ukraińskich dzieci z terenów zajętych przez Rosjan. 

"Strona ukr. twierdzi, że Rosjanie wywieźli z terenów zajętych nawet 150 tys. ukraińskich dzieci!!! Putin działa jak Hitler, który wywiózł 200 tys. polskich dzieci do Rzeszy. Rabunek dzieci został uznany przez Trybunał w Norymberdze za zbrodnię ludobójstwa. Świat musi krzyczeć!!!" - napisał na Twitterze wiceszef MSWiA Maciej Wąsik. 

"Świat musi krzyczeć"

Zdaniem Wąsika działania Rosji to ludobójstwo oraz powielanie II wojny światowej. 

- Natknąłem się na informację, pochodzącą od rządu ukraińskiego, że na terenach zajętych podczas wojny Rosjanie dokonują grabieży dzieci. Wywożą dzieci, by potem je rusyfikować. Tak jak to było w czasie II wojny światowej, gdzie nawet do 200 tys. polskich dzieci wywieziono do Rzeszy - powiedział wiceszef MSWiA. 

- Świat nie wiedział o istnieniu Auschwitz, dopóki Polacy nie pokazali dowodów. Uważam, że Ukraina i Polska powinny krzyczeć głośno, żeby świat zobaczył, kim naprawdę jest Putin. Żeby świat zrezygnował ze złudzeń na temat Putina. Trzeba sobie powiedzieć, że jeśli część tych informacji to prawda [skala grabieży dzieci z Ukrainy - red.], to jest to dramat dla każdej rodziny, to jest zbrodnia na ludzkości, to jest ludobójstwo - dodał. 

Najczęściej czytane

Wiceszef MSWiA podkreślił, że wobec tragedii ukraińskich dzieci "nikt w cywilizowanym kraju nie może milczeć". - Musimy o tym mówić nawet Rosjanom - dodał.

Posłuchaj

14:44
Maciej Wąsik o wywózkach ukraińskich dzieci przez Rosjan: to ludobójstwo, to zbrodnia na ludzkości (Salon Polityczny Trójki/PR3)
+
Dodaj do playlisty
+

***

Tytuł audycji: Salon polityczny Trójki
Prowadziła: Beata Michniewicz 
Gość: Maciej Wąsik (MSWiA)
Data emisji: 27.02.2023
Godzina emisji: 8.43

as/gs

Polecane