Luty 1951

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Luty 1951
Foto: źr. Wikipedia.org

W USA rodzi się muzyka, która od teraz będzie znakiem rozpoznawczym Ameryki, wielką karierę rozpoczynają dwie diwy światowej kinematografii, polscy rolnicy tworzą pierwsze kołchozy.

Posłuchaj

Luty 1951
+
Dodaj do playlisty
+

W lutym 1951 Alan Freed - amerykański dyskdżokej na antenie radiowej anonsuje nowy gatunek muzyczny, nazywając go rock’n’rollem. Energiczne rytmy uwielbiane na początku głównie przez Afro-amerykanów, teraz szturmem przejmują najmodniejsze kluby w całych Stanach Zjednoczonych.

Jedni tańczą, inni idą do kina na odnoszącą komercyjne i artystyczne sukcesy ekranizację "Quo Vadis". Reżyserem filmu jest Mervyn LeRoy. To także początek wielkiej kariery dwóch przyszłych muz kina – Elizabeth Taylor i Sophii Loren.

Polska władza ludowa nie ma czasu na kapitalistyczne rozrywki, bo zajmuje ją kolektywizacja rolnictwa. Na terenie całego kraju istnieje już około 2000 odpowiedników radzieckich kołchozów. Aktywnie prowadzona jest walka z kułakami, czyli bogatymi chłopami. W miastach brakuje nowych mieszkań, więc pojawia się pomysł wprowadzania do tych już istniejących dodatkowych lokatorów.

Aby wysłuchać całej audycji, wystarczy kliknąć w ikonę dźwięku w boksie "Posłuchaj” w ramce po prawej stronie.

"Trójkowej powtórki z historii" można słuchać w każdy poniedziałek o godz. 9.15. Zapraszamy.

(dmc)

Polecane