Czterodniowy tydzień pracy. Czy jest na niego szansa w Polsce?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Czterodniowy tydzień pracy. Czy jest na niego szansa w Polsce?
Na razie w Polsce nie ma szans na czterotygodniowy tydzień pracyFoto: shutterstock/M2020

Czy już niebawem będziemy mogli cieszyć się weekendami trwającymi aż trzy dni? Choć czterodniowy tydzień pracy ma swoje zalety, na powszechne wprowadzenie go w Polsce na razie raczej nie ma co liczyć.

Czterodniowy tydzień pracy testują już u siebie m.in. Brytyjczycy. Gdy po pół roku od wprowadzenia tego eksperymentu zrobiono badanie nastrojów wśród pracowników, okazało się, że u ponad 70 procent z nich spadł poziom wypalenia zawodowego, a ponad 40 procent odczuło poprawę zdrowia psychicznego. Niemal wszyscy chcieliby utrzymania takiego systemu pracy, a 15 procent byłoby gotowe w tym celu zrezygnować z części zarobków. Co ciekawe, wśród około 60 badanych firm, które zdecydowały się dać swoim pracownikom dodatkowy wolny dzień w tygodniu, przychody wzrosły średnio aż o jedną trzecią.

Cały czas na dorobku

Czy to oznacza, że i w Polsce powinniśmy jak najszybciej przejść na czterodniowy tydzień pracy?  Nie jest o tym przekonana profesor Agnieszka Chłoń-Domińczak. – Na pewno nie może to być norma stosowana do wszystkich. My cały czas jesteśmy jednak na dorobku, próbujemy doganiać poziom produktywności i wynagrodzeń z krajów Europy Zachodniej. To oczywiście oznacza, że powinniśmy odpowiednio długo pracować – mówiła w Trójce ekonomistka ze Szkoły Głównej Handlowej.

Gość audycji "Bed and Breakfast" zgodziła się jednak z tym, że powinniśmy dążyć do zmniejszania liczby nadgodzin i większej równowagi pomiędzy pracą a życiem prywatnym. – Powinniśmy pracować tak, żeby praca dawała określone efekty, ale też żebyśmy czuli, że mamy trochę czasu dla siebie – podkreśliła.

O tym, że czterodniowy tydzień pracy nie jest idealnym rozwiązaniem, przekonali się Francuzi, którzy wycofali się z takiego pomysłu. Regulacja nie przyniosła oczekiwanych efektów gospodarczych. To nie dziwi profesor Chłoń-Domińczak. – Na czasie wolnym i na tym, że mniej pracujemy, nie zbudujemy gospodarki. Nie mam co do tego żadnych wątpliwości – podsumowała.


Posłuchaj

8:20
Czterodniowy tydzień pracy w Polsce? (Bed & Breakfast/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

Czytaj też: 


***

Audycja: Bed and Breakfast
Prowadzący: Marcin Jagiełowicz
Gość: prof. Agnieszka Chłoń-Domińczak (ekonomistka z SGH)
Data emisji: 25.02.2023
Godzina emisji: 6.24

kc


 

Polecane