Podaż większa od popytu. Wiceminister rolnictwa o zmianie koniunktury na rynku mleka

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
 Podaż większa od popytu. Wiceminister rolnictwa o zmianie koniunktury na rynku mleka
zdjęcie ilustracyjne.Foto: Shutterstock/TORWAISTUDIO

Według wstępnych danych Ministerstwa Finansów za zeszły rok, wartość wywozu produktów mlecznych z Polski wyniosła ok. 16,8 mld zł i była o 37 proc. wyższa niż w 2021 r. - poinformowała wiceminister rolnictwa i rozwoju wsi Anna Gembicka.

Sejmowa Komisja Rolnictwa i Rozwoju Wsi zajmuje się informacją Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi dotyczącą "trudnej sytuacji mleka oraz podejmowanych działaniach interwencyjnych".

Dobra koniunktura na światowych rynkach

- Przez ostatnie dwa lata sytuacja na rynku mleczarskim kształtowana była pod wpływem przewagi popytu nad podażą - powiedziała wiceminister rolnictwa Anna Gembicka.

Jak dodała, w rezultacie od początku 2021 r. "trwała bardzo dobra koniunktura na rynkach światowych - rosły ceny zbytu produktów mleczarskich". Wiceminister przyznała, że beneficjentem tej sytuacji był również polski sektor przetwórstwa mleka, który regularnie eksportuje ok. 1/4 krajowej produkcji mleka.

- Według wstępnych danych Ministerstwa Finansów za zeszły rok wartość wywozu produktów mlecznych z Polski wyniosła ok. 16,8 mld zł, była o 37 proc. wyższa niż w 2021 r. A dodatnie saldo obrotów produktami mlecznymi w 2022 r. kształtowało się nam poziomie 8,6 mld zł i to jest o 41 proc. wyżej niż w 2021 r. - powiedziała Gembicka.

Rekordowe ceny skupu i zmiana trendu

Przekazała, że w grudniu zeszłego roku cena skupu osiągnęła rekordowy poziom i w przeliczeniu na euro wyniosła 59,39 euro na 100 kg.

- Pierwsze oznaki zmiany tego trendu wzrostowego pojawiły się w połowie zeszłego roku, kiedy na stopniowo odbudowywany wzrost globalnej produkcji mleka nałożył się spadek importu artykułów mleczarskich, głównie jeżeli chodzi o Chiny. Ten trend wymusił też na zakładach mleczarskich dokonanie korekty cen płaconych za surowiec mleczny - tłumaczyła posłom wiceminister.

Sytuacja na unijnym rynku

Jak poinformowała, według danych średnia skupu mleka w Unii Europejskiej w styczniu tego roku wyniosła 56,97 euro na 100 kg. - Był to pierwszy spadek od stycznia 2021 r. - podkreśliła. Dodała, że według danych GUS w styczniu tego roku średnia cena skupu wyniosła 242 zł i 30 groszy za 100 kg - to jest o 12,8 proc. mniej niż miesiąc wcześniej.

Najczęściej czytane

- Jako kraj włączyliśmy się w tę dyskusję o obecnej sytuacji na rynku mleka na forum Unii Europejskiej. Zawnioskowaliśmy do KE o podjęcie działań interwencyjnych w tej kwestii - poinformowała wiceminister. Dodała, że w tej sprawie, oprócz Polski, wnioskuje również Litwa i Łotwa. 

- Pozostałe państwa członkowskie w tym zakresie - podobnie jak Komisja - stoją na stanowisku, że obecne spadki cen są długo oczekiwaną korektą rynku i nie przesądzają o dalszym rozwoju sytuacji - powiedziała, cytując unijne stanowisko w tej sprawie.

PAP/IAR/PR24/akg

Polecane