PKN Orlen chce zwiększyć wydobycie ropy i gazu. Zapowiedział duże inwestycje w ich poszukiwanie

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
PKN Orlen chce zwiększyć wydobycie ropy i gazu. Zapowiedział duże inwestycje w ich poszukiwanie
W strategii do 2030 r. Orlen zakłada, że pod koniec dekady będzie w stanie sekwestrować lub zagospodarować 3 mln ton CO2 rocznieFoto: Paweł Toper/LOTOS

PKN Orlen zintensyfikuje wydobycie ropy naftowej i gazu w Polsce - powiedział dyrektor wykonawczy ds. inwestycji kapitałowych PKN Orlen Robert Śleszyński. W tym roku spółka zainwestuje w ten segment w Polsce i Norwegii 6,4 mld zł.

- Będziemy intensyfikować wydobycie w Polsce na tyle, na ile pozwalają nam warunki geologiczne. Wydobycie w Polsce nie jest tanie. Wydobycie w Norwegii jest tańsze. To wynika przede wszystkim z górotworów. Wydobycie w Polsce jest trudniejsze i droższe - tłumaczył Śleszyński. Zauważył, że w Polsce nie ma też znaczących złóż węglowodorów.

Coraz większe złoża PKN Orlen

PKN Orlen informuje, że w efekcie przejęcia Grupy PGNiG, wzrosły zasoby ropy i gazu oraz poziom wydobycia, głównie w Polsce i Norwegii. Na koniec roku łączne zasoby ropy i gazu wynosiły 1,3 mld boe. Spółka poinformował też, że w 2023 r. przeznaczy na inwestycje ogółem 36,2 mld zł z czego 6,4 mld zł na wydobycie węglowodorów w Polsce i Norwegii.

W najbliższy wtorek PKN Orlen zapowiedział też przedstawienie zaktualizowanej strategii w związku z fuzją z Grupą Lotos i PGNiG, która miała miejsce w 2022 r. Poprzednia strategia, ogłoszona w 2020 r. zakładała inwestycje o wartości 140 mld zł do 2030 r.

Jakie przychody za 2022 rok?

W całym 2022 r. Grupa Orlen osiągnęła przychody na poziomie 278,5 mld zł, EBITDA LIFO na poziomie 38,7 mld zł i zysk netto w wysokości 21,5 mld zł. Wyniki oczyszczono o jednorazowy zysk na okazyjnym nabyciu Grupy LOTOS i PGNiG.


PR24/PAP/sw


Polecane