Orlen podał wyniki za czwarty kwartał. Fuzja już przynosi wymierne rezultaty

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Orlen podał wyniki za czwarty kwartał. Fuzja już przynosi wymierne rezultaty
PKN Orlen podał wyniki finansowe.Foto: Shutterstock/MOZCO Mateusz Szymanski

Połączona Grupa Orlen wypracowała w czwartym kwartale przychody na poziomie ponad 100 miliardów złotych, z których 8 proc. to zysk netto w wysokości 8,1 miliarda złotych - podała w piątek spółka.

W czwartym kwartale 2022 r. Grupa Orlen wypracowała przychody na poziomie 102,3 mld zł, EBITDA LIFO na poziomie 16,1 mld zł i zysk netto w wysokości 8,1 mld zł - poinformowano. PKN Orlen podkreślił, że wyniki zostały oczyszczone o jednorazowy zysk na okazyjnym nabyciu PGNiG.

- Wyniki za czwarty kwartał jednoznacznie pokazują, że połączenie PKN ORLEN, Grupy LOTOS i PGNiG miało sens i już przynosi wymierne rezultaty. Powstał silny koncern o mocnych fundamentach, gwarantujących stabilność finansową oraz trwałą wartość i potencjał do dalszych zysków dla akcjonariuszy - powiedział cytowany w komunikacie prezes PKN Orlen Daniel Obajtek.

39 mld zł w podatkach

W całym 2022 r. Grupa Orlen osiągnęła przychody na poziomie 278,5 mld zł, EBITDA LIFO na poziomie 38,7 mld zł i zysk netto w wysokości 21,5 mld zł. Wyniki oczyszczono o jednorazowy zysk na okazyjnym nabyciu Grupy LOTOS i PGNiG.


"Tylko w 2022 r. Grupa ORLEN odprowadziła do budżetu Państwa 39 mld zł z tytułu podatków, czyli o ok. 13 miliardów złotych więcej niż w 2015 r. W całym 2022 r. Grupa ORLEN przeznaczyła 19,6 mld zł na realizację projektów trwale zwiększających bezpieczeństwo energetyczne i niezależność surowcową, w tym m.in. rozwój energetyki odnawialnej. Tak wysokie nakłady inwestycyjne były możliwe dzięki połączeniom i wypracowanym zyskom" - napisano w komunikacie koncernu.

Koncern ma ambitne plany inwestycyjne

Grupa Orlen planuje na 2023 r. nakłady inwestycyjne w wysokości 36,2 mld zł, najwięcej - ok. 9 mld zł w segmencie rafineryjnym - wynika z opublikowanych w piątek przez spółkę prognoz na bieżący rok.

Zgodnie z opublikowanymi danymi, 10 mld ma zostać przeznaczone na utrzymanie, a pozostałe 26,2 mld zł na rozwój. W 2022 r. nakłady inwestycyjnego Grupy Orlen wyniosły 19,6 mld zł. Jak podkreślił na konferencji wynikowej za IV kwartał członek zarządu Grupy Orlen ds. korporacyjnych Armen Artwich, wzrost nakładów w br. wynika m.in. z wejścia w fazę realizacji kluczowych projektów, 70 proc. z nich będzie wydane w Polsce.

Inwestycje w rafinerie

Nakłady inwestycyjne segmentu rafineryjnego w wysokości 9 mld zł mają zostać przeznaczone na budowy: instalacji hydrokrakingu w Możejkach, bioetanolu 2. generacji przez Orlen Południe, instalacji visbreakingu i HVO w Płocku, hydrokrakingowego bloku olejowego i morskiego terminala przeładunkowego produktów ropopochodnych na Martwej Wiśle w Gdańsku.

Nakłady w segmencie petrochemii mają wynieść 6,5 mld zł, przede wszystkim na rozbudowę zdolności produkcyjnych olefin w Płocku i nawozów w zakładach Anwil.

Ile inwestycji w energetykę?

Nakłady w segmencie energetyki mają sięgnąć 7 mld zł, trafią przede wszystkim na modernizację aktywów oraz przyłączenie nowych odbiorców Grupy Energa, budowę bloków gazowych w Ostrołęce i Grudziądzu, budowę farm fotowoltaicznych oraz morskiej farmy wiatrowej na Bałtyku.

Jakie ceny ropy w roku 2023?

Orlen w 2023 r. oczekuje spadku średnich cen ropy do poziomu 85-95 dol. za baryłkę, oraz spadku marż rafineryjnych do poziomu ok. 11 dol. za baryłkę. W ocenie spółki, w ciągu kolejnych kwartałów na rynki paliw powróci równowaga, do której przyczyni się spowolnienie aktywności gospodarczej w skali globalnej oraz stopniowy wzrost podaży paliw z sukcesywnie oddawanych do użytku nowych rafinerii w USA, w Afryce, na Bliskim Wschodzie i w Azji.

Najczęściej czytane

PolskieRadio24.pl/ IAR/ PAP/ mib

Polecane