14-20.02.2011

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
14-20.02.2011

Przed południem: Piotr Kaczkowski - minimax pl 6; po południu: Adele - 21.

 

 

/
Przed południem: Piotr Kaczkowski - minimax pl 6

Kolejna edycja z serii przygotowywanej od 2003 przez Piotra Kaczkowskiego z Programu III Polskiego Radia. Siedemnaście nigdzie jeszcze niepublikowanych nagrań debiutantów, wybranych z propozycji nadesłanych do audycji.


Proszę nie dać się zmylić niską ceną, to pełnowartościowa płyta, która pokazuje autentyczną pasję młodych polskich twórców.

Lista utworów:
1. Ms. No One - Ik (Wersja demo)         
2. Aneke - Sama         
3. Joanna Vorbrodt - Obudź się. Warszawa         
4. Psychopill - When You Are In My Mind         
5. Zgon - Alicja         
6. Fat Belly Family - Rzeczka         
7. Egos - Frank         
8. Impala - Paranoja         
9. Absynth - Serce dzwonu         
10. Skowyt - Jest nas dwóch         
11. Different - Lunatique         
12. Reforma - Uwolnij mnie         
13. Wojtek Uhma-wu - Każdy znaczy swoje         
14. The Bbq - Sztuka latania         
15. Marcolm Band - 1001 muśnięć, razturaztam - tajemnica         
16. Katedra - Kim jesteś?

 

/
Po południu: Adele - 21

Pierwszy album młodziutkiej wokalistki z Tottenham w północnym Londynie, zatytułowany "19" był wielkim sukcesem i obietnicą świetlanej kariery. Druga, nagrana dwa lata później płyta to już zwiastun narodzin wielkiej gwiazdy.


Adele Adkins jest kolejną wychowanką kuźni talentów scenicznych - BRIT School w podlondyńskim Croydon, która odniosła sukces. Do grona jej absolwentów zaliczają się m.in. Amy Winehouse, Kate Nash, Leona Lewis i członkowie grupy Feeling, a także rówieśnicy i rówieśniczki wokalistki, którzy już także zdążyli zaznaczyć swoją obecność na brytyjskiej scenie, jak Katy B. i Jessie J.


Debiut Adele, "19", przyniósł jej uznanie na trudnym, wymagającym rynku amerykańskim, co przypieczętowane zostało przyznaniem jej prestiżowej nagrody Grammy.

Album "21", wyprodukowany po części przez Paula Epsona (Bloc Party, Plan B, Florence And The Machine) i po części przez legendarnego Ricka Rubina (Red Hot Chili Peppers, Tom Petty, Johnny Cash, Gogol Bordello), to już dzieło w randze świadectwa dojrzałości scenicznej i autorskiej.


Otwierający "21" (i wybrany na pierwszy singel z płyty) utwór "Rolling In The Deep" definiuje - sięgając do tradycji bluesa i hymnów gospel - nastrój i styl całości. Adele słusznie rezygnuje z eklektyzmu "19" i śmielej i z większą pewnością swego głosu i talentu odwołuje się do wielkiej tradycji bluesa z południa ("Rumour Has It"), klasycznego soulu ("Don't You Remember", "I'll Be Waiting", "One And Only") i - takie można odnieść wrażenie - do schedy po wybitnych białych wokalistkach sprzed pół wieku: Dusty Springfield ("Set Fire To The Rain") i jakby Janis Joplin ("Take It All").
Album okraszony jest urokliwymi balladami (wspomniana "Take It All", "Turning Tables" i "Lovesong" z repertuaru The Cure), a poza nawias podstawowego repertuaru płyty wyrzucone zostały - jako bonusy - dwa country'owe, poddane przewrotnej archaizacji covery utworów "If It Hadn't Been For Love" (z repertuaru współczesnej formacji Steeldrivers z Nashville) i "Hiding My Heart" (autorstwa młodej pieśniarki ze stanu Washington, Brandi Carlile).


Doprawdy, rzadko kiedy tak młodym artystkom jak Adele nadaje się tytuł diwy. Wystarczy jednak posłuchać jej głosu i magicznej interpretacji już choćby tylko "Rolling In The Deep", by przekonać się, iż ona w pełni na ten zaszczyt zasługuje.

Lista utworów:
1. Rolling In The Deep         
2. Rumour Has It         
3. Turning Tables         
4. Don't You Remember         
5. Set Fire To The Rain         
6. He Won't Go         
7. Take It All         
8. I'll Be Waiting         
9. One And Only         
10. Love Song         
11. Someone Like You         
12. If It Hadnt Been For Love (Bonus Track)         
13. Hiding My Heart (Bonus Track)   

 

Polecane