"Trójka pod księżycem": Ukraina, Ukraina...

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
"Trójka pod księżycem": Ukraina, Ukraina...
Viktoria Burlaka o wystawie "Ukraina. Pod Innym Niebem” w "Trójce pod Księżycem"Foto: Nika Gargol

Ukraina w "Trójce pod księżycem" 24 lutego. Przed rokiem nie spodziewaliśmy się, że temat Ukrainy będzie nadal aktualny. Od miesięcy artyści zza naszej wschodniej granicy tworzą w Polsce, uczestniczą w tzw. rezydencjach bądź prezentują tu swoje prace.

W Centrum Sztuki Współczesnej Zamek U-jazdowski od jesieni mamy szanse oglądać wystawę "Ukraina. Pod innym niebem". To 200 prac 32 autorów, powstałych w rujnowanej Ukrainie. Kuratorka ekspozycji – Viktoria Burlaka – od marca rezyduje w Warszawie. To ona była naszą przewodniczką po niej.

Jej oprowadzanie przedstawiliśmy w nagraniu reporterskim. Chcieliśmy bowiem przybliżyć aurę dźwiękową ekspozycji, zdając sobie sprawę, że sama opowieść może być momentami niezrozumiała, gdyż Viktoria Burlaka nie mówi po polsku. Ważne jest brzmienie języka ukraińskiego, który, podobnie jak naród ukraiński, musiał walczyć o swoje prawa. Do Zamku U-jazdowskiego zaprosił nas wicedyrektor CSW – doktor Marcel Skierski. Na 24 lutego zaplanowano m.in. "Sztukę w ciemności…", czyli oprowadzanie po wystawie z wyłączonym światłem. W ten sposób, z latarkami, zdarzało się Ukraińcom zwiedzać muzea, galerie podczas przerw w dostawie energii elektrycznej.

Viktoria Burlaka opowie o wystawie "Ukraina. Pod Innym Niebem". Viktoria Burlaka opowie o wystawie "Ukraina. Pod innym niebem". / Barbara Marcinik/PR

Ukraina i – nie tylko. Choć zdajemy sobie sprawę z okoliczności, każda próba funkcjonowania w "normalnych" warunkach, także w życiu kulturalnym ma sens. Od 17 lutego w Krakowie goszczą na Międzynarodowym Festiwalu Materia Prima Teatry Formy. Jak przyjmowany jest przez publiczność ten szczególny rodzaj teatru bez słów, eksponujący ruch, taniec, fizyczny wariant przedstawiania, dowiedzieliśmy się, łącząc się z Krakowem, gdzie Festiwal obserwuje badacz teatru, bloger – Tomasz Domagała. 

Festiwal Materia Prima w Teatrze Groteska - plakat wydarzenia Festiwal Materia Prima w Teatrze Groteska - plakat wydarzenia / mat.pas.

Teatr Groteska organizuje po raz szósty wydarzenie pn. Materia Prima. Festiwal odbywa się od 2010 roku w cyklu dwuletnim, który został zaburzony przez pandemię. Warto jednak było czekać cztery lata, gdyż zaproszono do Krakowa sławy teatru formy, wśród nich Sasha Waltz and Guests.

Posłuchaj

1:54:20
"Trójka pod Księżycem": Ukraina, Ukraina... (Trójka Pod Księżycem)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Trójka pod księżycem
Prowadzi: Barbara Marcinik
Wydawca: Wojciech Dorosz
Data emisji: 24.02.2023
Godzina emisji: 0.05

Polecane