Bieganie a redukcja masy ciała. Czy to dobry sposób na zbędne kilogramy?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Bieganie a redukcja masy ciała. Czy to dobry sposób na zbędne kilogramy?
zdjęcie ilustracyjneFoto: Piyawat Pansirimongkonkun/Shutterstock

Na pierwszy rzut oka może się wydawać, że bieganie to idealny sposób na zrzucenie zbędnych kilogramów. Jest w tym ziarno prawdy, jednak w przypadku tej formy redukcji znacznej ilości masy ciała powinniśmy najpierw odpowiednio się do tego przygotować.

Jak wyjaśnia dr Marcin Błoński, ortopeda i lekarz kadry koszykarskiej reprezentacji Polski, bieganie to niekoniecznie najlepszy sposób na zbijanie dużej nadwagi. – Samo bieganie jest bardzo dobrą metodą na odchudzanie się. Musimy jednak wziąć pod uwagę, że osoba, która wcześniej nie biegała, ma nieprzygotowane stawy. Dodatkowo, przez jej dużą wagę, stawy są narażone na duże obciążenia. Lepszym pomysłem jest rozpoczęcie najpierw od innych, nieobciążających stawów aktywności ruchowych: na przykład roweru albo pływania – radzi specjalista.

Najczęściej czytane:

Aktywność fizyczna to nie wszystko

Warto pamiętać, że przy redukcji masy ciała nie wystarczą same treningi. Aktywności fizycznej powinna towarzyszyć również odpowiednia dieta. – Powinniśmy poddać się diecie, aby zmniejszyć podaż kalorii w naszym organizmie. Może się zdarzyć, że aktywność fizyczna zwiększy nasz apetyt. I choć będziemy zużywali więcej energii, to przez większą ilość spożywanego pokarmu de facto nie będziemy chudli – podkreśla dr Marcin Błoński.

Posłuchaj

3:12
Bieganie a redukcja masy ciała. Czy to dobry sposób na zbędne kilogramy? (Biegam, bo lubię/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Biegam, bo lubię
Prowadzi: 
Krzysztof Łoniewski
Data emisji: 
23.02.2023
Godzina emisji: 
11.23

qch

Polecane