Wizyta Joe Bidena w Polsce. Poseł Marchewka: przyjęliśmy rolę partnera, na którego można liczyć

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Wizyta Joe Bidena w Polsce. Poseł Marchewka: przyjęliśmy rolę partnera, na którego można liczyć
Poseł Marchewka o roli Polski w relacjach ze Stanami ZjednoczonymiFoto: PAP/Marcin Obara

Zakończyła się dwudniowa wizyta Joe Bidena w Warszawie. Na antenie Programu 3 Polskiego Radia poseł Koalicji Obywatelskiej Arkadiusz Marchewka mówił, że "jako Polska przyjęliśmy rolę partnera na którego można liczyć", a wizyta prezydenta USA i słowa, które wypowiedział w Warszawie są tego dowodem.

Joe Biden przyleciał do Warszawy niecałe dwie doby temu po niezapowiedzianej, kilkugodzinnej wizycie w Kijowie. W Polsce spotkał się z prezydentem Andrzejem Dudą, wygłosił przemówienie w Arkadach Kubickiego oraz rozmawiał z przywódcami krajów wschodniej flanki NATO. Była to druga w ciągu 12 miesięcy wizyta amerykańskiego prezydenta w Polsce. Obie były związane z wojną na Ukrainie.

- Staliśmy się liderem relacji (przyp. red. ze Stanami Zjednoczonymi), które dotyczą wsparcia Ukrainy z racji naszego położenia, tego też jak bardzo zaangażowaliśmy się jako społeczeństwo pomagając milionom Ukraińców. Myślę, że jako Polska przyjęliśmy tutaj rolę partnera na którego można liczyć. Wizyta Joe Bidena i słowa, które wypowiedział w Warszawie są tego dowodem - mówił poseł Arkadiusz Marchewka.

Wizyta Joe Bidena "była przełomowa"

W ocenie posła KO była to "przełomowa wizyta w kontekście nie tylko relacji polsko-amerykańskich, ale też Europy Zachodniej, krajów NATO ze Stanami Zjednoczonymi". - Pokazała, że Sojusz Północnoatlantycki, relacje Europy ze Stanami Zjednoczonymi, relacje polsko-amerykańskie są kluczowe i będą stały na straży tych wartości, które są dla nas najważniejsze - podsumował poseł Marchewka.

W Warszawie odbyło się też spotkanie Bukaresztańskiej Dziewiątki, prezydenta USA i sekretarza generalnego NATO. W deklaracji przyjętej po spotkaniu czytamy, że Rosja jest najpoważniejszym i bezpośrednim zagrożeniem dla sojuszniczego bezpieczeństwa.

Posłuchaj

10:48
Arkadiusz Marchewka (Koalicja Obywatelska) o wizycie Joe Bidena w Polsce (Trójka/Trójkowy komentarz dnia)
+
Dodaj do playlisty
+
Najczęściej czytane

***

Tytuł audycji: Trójkowy komentarz dnia
Prowadził: Bartłomiej Graczak
Gość: Arkadiusz Marchewka (Koalicja Obywatelska)
Data emisji: 22.02.2023
Godzina emisji: 18.10

IAR/asp/gs

Polecane