550. rocznica urodzin Mikołaja Kopernika. Specjalna wystawa Narodowego Centrum Kultury

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
550. rocznica urodzin Mikołaja Kopernika. Specjalna wystawa Narodowego Centrum Kultury
Na ten rok przypada 550. rocznica urodzin Mikołaja KopernikaFoto: octocore/Shutterstock

Na ten rok przypada 550. rocznica urodzin Mikołaja Kopernika. Z tej okazji Narodowe Centrum Kultury zrealizowało badanie dotyczące współczesnej znajomości postaci naukowca i jego dorobku oraz organizuje międzynarodowy konkurs na instalację przestrzenną poświęconą wybitnemu naukowcowi. Choć Kopernik jest kojarzony głównie z odkryciami astronomicznymi, to zajmował się wieloma dziedzinami nauki.

Mikołaj Kopernik urodził się 19 lutego 1473 roku. Był astronomem, kanonikiem, prawnikiem, matematykiem, lekarzem i ekonomistą. Jego najważniejszym dziełem jest traktat "O obrotach sfer niebieskich", w którym opisał heliocentryczną wizję wszechświata. W swojej pracy wykazał, że Ziemia oraz inne planety obracają się wokół Słońca, co było przeciwieństwem obowiązującego wówczas światopoglądu. Poza działalnością astronomiczną naukowiec zajmował się również m.in. medycyną, prawem, ekonomią i kartografią.

Jak zaznacza Rafał Wiśniewski, dyrektor Narodowego Centrum Kultury, działalność Mikołaja Kopernika jest istotna nie tylko ze względu na opracowanie teorii heliocentrycznej. – Od kiedy cały czas mamy teorię spisku, niewiedzę, kwestionowanie różnych wydarzeń, a w szczególności praw fizyki, warto odwołać się właśnie do Kopernika. To klasyk, który nie tylko popularyzował wiedzę, ale także się jej poświęcił – zwraca uwagę gość "Trójki do trzeciej".

Najczęściej czytane:

Wystawa i konkurs

W związku z okrągłą rocznicą urodzin Mikołaja Kopernika Narodowe Centrum Kultury przygotowało konkurs na koncepcję wystawy, która będzie miała swoją premierę przed galerią Kordegarda w Warszawie. Rafał Wiśniewski podkreśla, że materiały przygotowane w ramach wydarzenia będzie można również pobrać ze strony NCK i wydrukować, aby rozpowszechnić dalej. – Nieważne, z jakiego zakątku świata jesteśmy. Ważne jest, by skorzystać z tej propozycji; to kilkanaście tysięcy złotych w ramach głównej nagrody, ale przede wszystkim możliwość zaprezentowania tej wystawy – zachęca dyrektor NCK.

– Mam nadzieję, że ta wystawa będzie tym, co Kopernik chciał nam również powiedzieć. Przekraczając granice fizyczne, społeczne i kulturowe będziemy mogli wydrukować tę piękną wystawę poświęconą mistrzowi. Kopernik był mistrzem i współcześnie czasami nie zdajemy sobie sprawy, jak dużo dobrego dla nas zrobił. My staramy się dobrem również odwdzięczyć jego pracy – podkreśla rozmówca Katarzyny Cygler.

Posłuchaj

7:31
550. rocznica urodzin Mikołaja Kopernika. Specjalna wystawa Narodowego Centrum Kultury (Trójka do trzeciej)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Trójka do trzeciej
Prowadzi: Katarzyna Cygler
Gość: Rafał Wiśniewski (dyrektor Narodowego Centrum Kultury)
Data emisji: 21.02.2023
Godziny emisji: 14.42

qch

Polecane