Sasin: USA dostrzegają, że Polska leży w kluczowym miejscu w Europie

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail

– Ciężar zainteresowania w ciągu ostatniego roku wyraźnie przesunął się do Europy Środkowej, Europy Wschodniej – powiedział w Programie 3 Polskiego Radia Jacek Sasin o amerykańskim zaangażowaniu w naszej części świata. 

Joe Biden po raz drugi w ciągu roku odwiedza Polskę. Amerykański przywódca przyjechał do Polski z Kijowa. Złożył tam kilkugodzinną, niezapowiedzianą wizytę. Miał to być pokaz wsparcia Stanów Zjednoczonych dla ukraińskich władz i sygnał dla Władimira Putina. W Warszawie przed godz. 13 spotka się z prezydentem Andrzejem Dudą, a o godz. 17.30 w Arkadach Kubickiego, przy Zamku Królewskim, wygłosi przemówienie.

– Oczywiście wybieram się, to jest historyczny moment, historyczna chwila, historyczne wystąpienie – powiedział Jacek Sasin, pytany o swoje uczestnictwo w tym wydarzeniu.

Bezpieczeństwo wschodniej flanki NATO

Zdaniem Sasina po wizycie w Bidena w Kijowie w wystąpieniu prezydenta USA w Warszawie "możemy się spodziewać nowych wątków, szczególnie tych dotyczących roli Polski".

– Oczekuję bardzo mocnego potwierdzenia tego, że USA traktują bezpieczeństwo wschodniej flanki NATO bardzo poważnie i traktują to bezpieczeństwo jak własne bezpieczeństwo – wskazał.

Dodał, że liczy też na mocne potwierdzenie, że art. 5 Sojuszu będzie mocno egzekwowany.

Uwaga skupiona na Europie

Wicepremier ocenił, że "obecność wojskowa, militarna USA jest takim gwarantem polskiego bezpieczeństwa". – O to zabiegamy i to się dzieje – zaznaczył.

– Myślę, że USA dostrzegają, że Polska leży w kluczowym miejscu w Europie, koncentrują tutaj w tej chwili swoją uwagę – powiedział. – Ciężar zainteresowania w ciągu ostatniego roku wyraźnie przesunął się do Europy Środkowej, Europy Wschodniej – dodał.

Najczęściej czytane

Posłuchaj

12:38
Jacek Sasin o znaczeniu Polski i amerykańskim zaangażowaniu w Europie (Salon polityczny Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Salon polityczny Trójki
Prowadziła: Beata Michniewicz 
Gość: Jacek Sasin (minister aktywów państwowych)
Data emisji: 21.02.2023
Godzina emisji: 8.45

fc/pr

Polecane