Miasto dotknięte wojną. Reportaż "Mariupol: śmierć i łzy" [POSŁUCHAJ]

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Miasto dotknięte wojną. Reportaż "Mariupol: śmierć i łzy" [POSŁUCHAJ]
Mariupol opuściła większość jego cywilnych mieszkańcówFoto: PAP/EPA/SERGEI ILNITSKY

Bohaterką reportażu jest Kateryna Suchomłynowa, miejska radna i jedna z sanitariuszek, która każdego dnia pomaga dotkniętym tragedią wojny sąsiadom. Ratowniczka z Mariupola opowiada o tym, co się działo i obecnie dzieje w mieście niszczonym przez Rosjan, o codziennym życiu jego mieszkańców. Zapraszamy do wysłuchania reportażu Macieja Jastrzębskiego "Mariupol: śmierć i łzy". 

Leżący na wschodzie Ukrainy Mariupol to jedno z pierwszych miast dotkniętych bombami. Dziś, uważane za jedno z najbardziej dotkniętych wojną. Przed napaścią Rosji mieszkało tam około 430 tysięcy ludzi. Według ONZ miasto opuściło około 350 tysięcy cywilów. Brakuje dokładnych danych o ofiarach rosyjskiej agresji i brutalnych działań zbrojnych w Mariupolu. Ukraińskie władze oceniają, że od lutego do maja 2022 roku mogły tam zginąć dziesiątki tysięcy osób. W zrujnowanym mieście panuje bardzo trudna sytuacja humanitarna. Brakuje m.in. żywności, wody, lekarstw, ogrzewania, środków higienicznych i łączności.

 "Mariupol: śmierć i łzy"

W ciągu trzech miesięcy Mariupol został niemalże zrównany z ziemią. Świat na zawsze zapamięta jego obrońców, walczących w kombinacie Azovstal. Cisi bohaterowie tej obrony i wydarzeń z Ukrainy, to ratownicy medyczni, tacy jak Kateryna.

– Obudził mnie huk wybuchu. Była 5.00 rano. Mariupol jest miastem przyportowym, nie zdziwiłam się więc i nie wystraszyłam. Były to normalne dźwięki, jak każdego dnia. Nie budziłam nawet męża ani córki. Dopiero po 7.00, gdy włączyłam telewizor, dowidziałam się, że wybuchy słychać w całym kraju. Rozpoczęła się inwazja. Przewidywałam ją, opierając się na różnych wywiadach z całego świata. Wiele z nich ostrzegało przed rosyjską agresją – mówiła.

"Będziemy bić się o nasze miasto"

– Nie pamiętam, o czym wtedy myślałam. Na pewno nie o ucieczce. Podczas ostatniej sesji rady miasta, która odbywała się na kilka dni przed wybuchem wojny, wszyscy ustaliliśmy, że gdyby ta wybuchła, każdy z nas zostanie w Mariupolu i będzie pomagać innym. Będzie bić się o nasze miasto i kraj – powiedziała bohaterka reportażu Macieja Jastrzębskiego. 

Posłuchaj

25:18
Miasto dotknięte wojną. Reportaż "Mariupol: śmierć i łzy" (Reportaż/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł reportażu: "Mariupol: śmierć i łzy"
Autor reportażu: Maciej Jastrzębski 
Data emisji: 21.02.2023
Godzina emisji: 22.12

mj/zch

Polecane