"Scena teatralna Trójki": współczesna dramaturgia Ukrainy

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
"Scena teatralna Trójki": współczesna dramaturgia Ukrainy
Kadr z nagrania słuchowiska "Kiedy powraca deszcz"Foto: PR / Wojciech Kusiński

Od prawie roku Teatr PR realizuje sztuki w cyklu "Współczesna dramaturgia Ukrainy". Premiery odbywają się w radiowej Jedynce. Słuchowiska, które wybraliśmy na Scenę Teatralna Trójki dają nam szansę zapoznać się z twórczością naszych sąsiadów do tej pory nieobecną w Teatrze Polskiego Radia.

Tym razem przedstawiliśmy sztukę "Kiedy powraca deszcz" Nedy Neżdany – pisarki, ale też tłumaczki (jest romanistką) i dziennikarki, urodzonej w Okręgu Donieckim.

Gościem wieczoru była autorka licznych przekładów z języka ukraińskiego, dr nauk humanistycznych, teatrolog i naturalnie ukrainistka – Anna Korzeniowska-Bihun.


Anna Korzeniowska-Bihun Anna Korzeniowska-Bihun

Spróbowaliśmy także połączyć się z Kijowem, gdzie mieszka autorka prezentowanej sztuki, aby dowiedzieć się, co sprawia, że współczesne dramaty ukraińskie różnią się od naszych, choć tak wiele nas łączy.


Na "Scenę teatralną Trojki" zaprosili Barbara Marcinik i Jacek Pietrasik.


Neda Neżdana "Kiedy powraca deszcz" – 19.02.23. – godz, 22.05.

Akcja opowieści rozgrywa się w ukraińskim miasteczku, w którym od dłuższego czasu nikt się nie rodzi, nikt nie umiera i nigdy nie pada deszcz. Grupa znudzonych przyjaciół wymyśla dziwną grę, której obiektem stają się przyjezdni. Stawką są żywe emocje oraz walka z wszechogarniającą nudą, pustką i marazmem. Któregoś dnia zmanierowani gracze biorą sobie za cel Hałynę. Kobieta ta porzuciła prestiżową pracę w stolicy i próbuje na nowo ułożyć sobie życie. Czas rozpocząć zabawę... 

Jednak ku zdumieniu naszych bohaterów okazuje się, że Hałyna staje się równorzędną partnerką w ich własnej grze. Co więcej, ma sprzymierzeńca. A ponieważ "Kiedy powraca deszcz" to dramat surrealistyczny utrzymany w stylu realizmu magicznego, jej sprzymierzeńcem jest Cień.

Autorka – Neda Neżdana

Tłumaczenie: Anna Korzeniowska-Bihun

Adaptacja i reżyseria: Karolina Kirsz

Realizacja akustyczna: Andrzej Brzoska

Opracowanie muzyczne: Jacek Mazurkiewicz

Obsada: Ola JustaDorota LandowskaEwa SkibińskaMariusz BonaszewskiKrzysztof SzczepaniakPiotr Grabowski

Czas trwania - 37’42”


Posłuchaj

53:28
Neda Neżdana "Kiedy powraca deszcz" (Scena teatralna Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Polecane