Przemysław Bluszcz o sile kultury i jej znaczeniu dziś

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Przemysław Bluszcz o sile kultury i jej znaczeniu dziś
Przemysław BluszczFoto: Wojciech Kusiński/Polskie Radio

– Ten utwór bardzo mi się zrymował z czasami, w których teraz żyjemy. To dla mnie przedziwne, że coś, co jakiś intelektualista napisał siedemdziesiąt parę lat temu, nagle tak się rymuje z rzeczywistością, która jest obok mnie – mówi Przemysław Bluszcz. Wyreżyserowany przez niego spektakl "Znieważeni" na podstawie prozy Sándora Márai, możemy oglądać w warszawskim Teatrze Ateneum. 

"Znieważeni" to czwarta część cyklu "Dzieło Garrenów". Główny bohater, a zarazem narrator Peter Garren przenosi nas do Paryża lat trzydziestych. To tutaj słyszy w radio przemówienie Hitlera, którego glos odbiera jako zniewagę wobec całej kultury europejskiej. Przeczuwa w nim zapowiedź narastającego buntu mas, znaku, że do głosu doszli ludzie, dla których kultura nie ma już znaczenia.  Márai z przenikliwością opisuje zatem salony i ulice Paryża lat trzydziestych, przemiany w polityce i obyczajowości. Powieść przenika wrażenie zbliżającego się nieuniknionego upadku kultury, utraty jej treści i sensu. 

Kultura odpowiedzią na zło?

W rozmowie z Malwiną Kiepiel i Magdą Kuydowicz Przemysław Bluszcz przyznaje, że kultura jako element, który nas ocala, była obsesją Sándora Márai. – On wychowany na kulturze antycznej, chrześcijańskiej, kulturze Wschodu uważał, że kultura jest podstawową rzeczą, która łączy nas wszystkich. Zgadzam się z nim. Bez kultury nie byłoby nas. Kiedy słucham polityków, którzy zaczynają od gospodarki czy nawet spraw społecznych, a zapominają o kulturze, to myślę, że się głęboko mylą. Gdyby nie kultura bylibyśmy zupełnie, gdzie indziej – podkreśla artysta. 

Przeczytaj także:

Reżyserskie wyzwania

– Z jednej strony to jest świetna literatura do czytania i do myślenia, ale z drugiej strony wyzwaniem było, żeby nadać temu sceniczny kształt, ale życie składa się z wyzwań – przyznaje Przemysław Bluszcz, który jest nie tylko reżyserem spektaklu "Znieważeni" na podstawie prozy Sándora Márai, ale i adaptacji tekstu. – To jest tak szeroka i głęboka opowieść – dodaje.

Znieważeni - Próba. Dariusz Wnuk. Teatr Ateneum scena 61./ITSnews

Ponadto w programie:

  • recenzje spektakli: "Znieważeni" Sándora Márai z warszawskiego Teatru Ateneumu Warszawa i "Na całe życie", spektakl powstał na podstawie scenariusza filmu Paolo Costelli "(Nie)długo i szczęśliwie", oglądać go możemy w łódzkim Teatrze Powszechnym oraz "Szklana menażeria" reż. Paweł Paczesny , na który zaprasza Teatr Jaracza w Łodzi;
  • "Wędrówki Malwiny" – "Cząstki kobiety" Teatr Rozmaitości WARSZAWA

Posłuchaj

48:27
Przemysław Bluszcz o pracy reżysera i znaczeniu kultury (W Antrakcie/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+
***

Tytuł audycji: W antrakcie
Prowadzi: Malwina KiepielMagda Kuydowicz
Goście:  Przemysław Bluszcz (aktor, w warszawskim Teatrze Ateneum Warszawa można oglądać w jego reżyserii spektakl "Znieważeni"  Sándora Márai)
Data emisji: 18.02.2023
Godziny emisji: 12.05

materiały prasowe/gs/aw

Polecane