"Zapraszamy na weekend" – tym razem ze stoku Czarnej Góry

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
"Zapraszamy na weekend" – tym razem ze stoku Czarnej Góry
Studio plenerowe Trójki na Czarnej GórzeFoto: PR

Dzisiaj dziennikarze radiowej Trójki są w kolejnej górskiej miejscowości: tym razem zapraszają do Czarnej Góry. A właściwie do Siennej, gdyż tak nazywa się wieś, w której znajduje się jeden z największych w Polsce ośrodków narciarskich. Czarna Góra to kompleks tras narciarskich i nartostrad położony na północno-wschodnich stokach Czarnej Góry (1205 m n.p.m.) i Żmijowca (1153 m n.p.m.) na ziemi kłodzkiej. 17 i 18 lutego nasi dziennikarze prowadzą audycje z plenerowego studia zlokalizowanego nieopodal Masywu Śnieżnika w Sudetach Wschodnich. 

Wszystko zaczęło się o godz. 10.08: Piotr Firan zaprosił na specjalne wydanie audycji "Zapraszamy na weekend" prosto z plenerowego studia. Zaczęliśmy oczywiście od zapoznania się regionem i jego historią. – Jesteśmy na ziemi kłodzkiej, w masywie Śnieżnika, ale muszę państwa zmartwić: miejscowość Czarna góra nie istnieje, przynajmniej w tej części kraju. Jest jednak ośrodek narciarski Czarna Góra, jeden z najciekawszych i najlepiej wyposażonych w Polsce - mówił Mateusz Pałuski, przewodnik sudecki. – Historia wsi i najbliższej okolicy jest bardzo burzliwa, tak jak historia Ziemi Kłodzkiej i tej części Polski. Wiele razy przechodziła z rąk do rąk z uwagi na swoje strategiczne położenie i bogactwa naturalne. Tutaj można znaleźć rudy wszelkich metali, łącznie ze srebrem, miedzią, ołowiem i wieloma innymi – wymieniał. 

Posłuchaj

5:18
Czarna Góra? Nie ma takiej miejscowości! Jest Sienna: miejscowość z bardzo bogatą historią (Zapraszamy na weekend/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Również Mateusz Pałuski poprowadził Trójkowego reportera jedną z tras pieszych. – Jesteśmy prawie pod przełęczą Puchaczówka, nieco ponad 800 m n.p.m. To bardzo malownicze miejsce i fajny punkt wyjściowy: możemy sobie wybrać kierunek w stronę Ladka Zdroju, w stronę Międzygórza, w stronę samego Śnieżnika, czy po górach przez masyw Śnieżnika do gór Bialskich – wskazywał. – Wyprawę w Góry Bialskie serdecznie polecam. Okolice Stronia Śląskiego, pogranicze polsko-czeskie to już chyba jedno z ostatnich miejsc, gdzie przez kilka godzin można sobie spacerować i żywej duszy nie spotkać – zachęcał.


Posłuchaj

4:22
Świetne szlaki, fantastyczne widoki... Gdzie warto się wybrać z Siennej? (Zapraszamy na weekend/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Na Czarnej Górze jest aż 20. tras narciarskich o różnych stopniach trudności. O tych trasach i panujących na nich warunkach opowiadał Mateusz Herman, kierownik Ośrodka Czarna Góra S.A. – Na ten moment mamy wszystkie trasy i wszystkie wyciągi otwarte, warunki śniegowe są bardzo dobre. Tak więc nic, tylko korzystać – zachęcał. – Każdy narciarz, niezależnie od stopnia zaawansowania, zostanie zaopiekowany – obiecywał. 


– Każdy narciarz, niezależnie od stopnia zaawansowania, zostanie zaopiekowany – obiecuje łMateusz Herman, kierownik Ośrodka Czarna Góra S.A – Każdy narciarz, niezależnie od stopnia zaawansowania, zostanie zaopiekowany – obiecuje łMateusz Herman, kierownik Ośrodka Czarna Góra S.A

Posłuchaj

5:10
Gdzie można jeździć na Czarnej Górze, jakie są warunki na trasach zjazdowych (Zapraszamy na weekend/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Jak wiadomo, nie samymi nartami człowiek żyje: będąc w tym rejonie warto odwiedzić Jaskinię Niedźwiedzią, najdłuższą jaskinię Sudetów. Jak sama nazwa wskazuje, mieszkały w niej niedźwiedzie jaskiniowe, których kości tam znaleziono. – Jest to największe nagromadzenie kości niedźwiedzi jaskiniowych w tej części Europy – mówił Artur Sawicki, dyrektor Jaskini Niedźwiedziej. – Dorosłe osobniki niedźwiedzi jaskiniowych ważyły około tony, a kiedy stały wyprostowane na tylnych łapach, mogły mierzyć do czterech metrów. Były więc to największe niedźwiedzie, jakie kiedykolwiek żyły na naszej planecie – opisywał te prehistoryczne zwierzęta.


Posłuchaj

11:36
Zwiedzanie Jaskini Niedźwiedziej (Zapraszamy na weekend/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

A skoro już Trójka zeszła pod ziemię, dziennikarze odwiedzili też kopalnię uranu w Kletnie, gdzie wydobywano go w latach 1948-1953. - Wydobywano go rękami polskich górników, ale dla Sowietów. Kiedy Stalin umarł, wydobycie się skończyło. Kopalnia funkcjonowała przez kolejne pięć lat, ale już jako fluorytowa. Wydobywano ten minerał, jako topnik dla przemysłu metalurgicznego. W 1958 roku kopalnię zamknięto i przez kolejne 44 lata, do 202 roku kompletnie nic się tu nie działo – opowiadał Tomasz Mól z Kopalni Uranu Kletno. – Wtedy uruchomiliśmy pierwsze 200 metrów ścieżki edukacyjnej, a w 2014 roku, kolejne 200 metrów. Dzisiaj zapraszamy do kopalni uranu na wycieczki, aby zapoznać się z historią tego miejsca – zachęca.

Posłuchaj

10:10
Wizyta w kopalni uranu w Kletnie (Zapraszamy na weekend/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 O urokach i atrakcjach Śnieżnickiego Parku Krajobrazowego opowiadała Irena Soremnik.


Posłuchaj

4:28
Śnieżnicki Park Krajobrazowy (Zapraszamy na weekend/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Ponieważ jazda na nartach, górskie wędrówki i zwiedzanie jaskiń są męczące, konieczne jest uzupełnienie kalorii. A to oznacza bliskie spotkanie trzeciego stopnia ze smakowitą kuchnią regionalną. – Naszym lokalnym produktem jest znany w całej Polsce pstrąg kłodzki. Jednak zaraz po przyjściu z nart zaprosiłbym na zupę sudecką, która jest stworzona z lokalnej wołowiny, grzybów czarnogórskich i z kaszy gryczanej, która również lokalnie u nas występuje – zachęca Damian Mikunda szef kuchni w Czarna Góra Resort.


Posłuchaj

6:45
Regionalne przysmaki spod Czarnej Góry (Zapraszamy na weekend/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 


O godz. 15.00 w piątek, oraz w sobotę o godz. 12.00, sety DJ-skie zaprezentuje Michał Margański, który zabiera ze sobą masę energetycznych nagrań, z których większość gościła na światowych, klubowych parkietach. – Teraz przyszedł czas na przetestowanie ich na narciarskim stoku. Jestem przekonany, że tu również będą spełniały swoje zadanie. Dotychczasowe prezentacje wywoływały sporo radości, a także i sporo wdzięczności, co poczułem podczas wcześniejszych wyjazdów – zapewnia prowadzący. 

#ZGłowąWGórach 17.02 | Śnieżnicki Park Krajobrazowy/Trójka Program 3 Polskiego Radia

>>> TAK BAWILIŚMY SIĘ W SZCZYRKU. SPRAWDŹ! <<< 


Piątkowy wieczór zakończył Tomasz Miara, który w godz. 19.00–22.00 poprowadził zimowe wydanie "Listy przebojów Trójki" na żywo z plenerowego studia zlokalizowanego, jako się rzekło, nieopodal Masywu Śnieżnika.

Natomiast w sobotę (18 lutego) słuchacze będą mogli ponownie spotkać się z Piotrem Firanem o godz. 15.00 w audycji "Login: Aktywni".

Ekipa radiowej Trójki będzie na bieżąco relacjonowała wydarzenia z Czarnej Góry w swoich serwisach i mediach społecznościowych. – Podczas pobytu w Czarnej Górze opowiemy o atrakcyjnych miejscach w tym malowniczo położonym kurorcie. Nie zabraknie także wątku kulinarnego – mówi Paweł Turski, dziennikarz Programu 3 Polskiego Radia


***

Tytuł audycji: Zapraszamy na weekend
Prowadzi: Piotr Firan
Data emisji: 17.02.2023
Godziny emisji: 10.00-13.00

mat. pras./pr/gs

Polecane