KE chce uznania prawa unijnego nad Konstytucją RP. Jabłoński: zmieniłoby to UE w superpaństwo

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail

Wiceminister spraw zagranicznych Paweł Jabłoński powiedział, że Polska nie zgadza się z pozwem Komisji Europejskiej przeciwko Polsce. Komisja postawiła nasz kraj przed Trybunałem Sprawiedliwości Europejskiej w związku z orzeczeniami Trybunału Konstytucyjnego kwestionującymi pierwszeństwo prawa unijnego nad krajowym.

Komisja Europejska zdecydowała w środę o skierowaniu sprawy przeciwko Polsce do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej w związku z orzeczeniami polskiego Trybunału Konstytucyjnego, w których uznano postanowienia traktatów UE za niezgodne z konstytucją RP.

Komisja wszczęła przeciwko Polsce postępowanie w sprawie uchybienia zobowiązaniom państwa członkowskiego 22 grudnia 2021 r.. Chodzi o dwie sprawy. Po pierwsze, TK rozpatrując pytanie ówczesnej Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego orzekł, że przepis traktatu unijnego, na podstawie którego TSUE zobowiązuje państwa członkowskie do stosowania środków tymczasowych ws. sądownictwa, jest niezgodny z konstytucją. 

Po drugie, TK orzekł, że przepisy europejskie uprawniające sądy krajowe do pomijania przepisów konstytucji lub orzekania na podstawie uchylonych norm są niezgodne z konstytucją. Trybunał stwierdził też niekonstytucyjność przepisów Traktatu o UE w zakresie, w jakim organy UE działają poza granicami kompetencji przekazanych przez Polskę w traktatach, a konstytucja nie jest najwyższym prawem w RP. Za niekonstytucyjne uznane zostały również przepisy europejskie uprawniające sądy krajowe do kontroli legalności powołania sędziego przez prezydenta oraz uchwał KRS ws. powołania sędziów.

Unia Europejska jak superpaństwo

Gość Programu 3 Polskiego Radia, wiceminister MSZ, Paweł Jabłoński podkreślił, że umowa międzynarodowa ma wyższość nad ustawą, ale nie nad konstytucją.

- Polska nie zgadza się z pozwem Komisji Europejskiej przeciwko Polsce. Komisja postawiła nasz kraj przed Trybunałem Sprawiedliwości Europejskiej w związku z orzeczeniami Trybunału Konstytucyjnego kwestionującymi pierwszeństwo prawa unijnego nad krajowym - mówił Jabłoński.

Zdaniem wiceszefa MSZ, uznanie wyższości prawa unijnego nad Konstytucją zmieniłoby Unię Europejską w superpaństwo, bez zmian traktatowych.

Tytuł audycji: Salon polityczny Trójki
Prowadziła: Beata Michniewicz 
Gość: Paweł Jabłoński (wiceminister ds. zagranicznych)
Data emisji: 16.02.2023
Godzina emisji: 8.46

Czytaj też:

IAR/PAP/mn

Polecane