Zachować pamięć o historii i kulturze. III Festiwal Kultury Narodowej "Pamięć i Tożsamość"

Festiwal Kultury Narodowej "Pamięć i Tożsamość" już po raz trzeci skupi najlepsze produkcje o tematyce historycznej i kulturalnej. Wydarzenie powstało z inicjatywy Telewizji Polskiej. Zgodnie z misją nadawcy publicznego festiwal ma wspierać polskich twórców oraz ich dorobek.

Zachować pamięć o historii i kulturze. III Festiwal Kultury Narodowej "Pamięć i Tożsamość"

Marta Burdynowicz podczas II edycji Festiwalu Kultury Narodowej "Pamięć i tożsamość"

Foto: Piotr Nowak/PAP

Festiwal Kultury Narodowej "Pamięć i Tożsamość" to wyjątkowe wydarzenie, które promuje treści o tematyce tożsamościowej, upamiętnia historię naszego kraju i dokonania wybitnych Polaków. Jego nazwa pochodzi od tytułu ostatniej książki św. Jana Pawła II, której tematem jest człowiek – świadek wydarzeń XX wieku, poszukujący tożsamości i znaczenia słów "ojczyzna", "naród", "Europa". 

Cenne wartości

– Chcieliśmy przypomnieć o najważniejszych wartościach, o pamięci, wydarzeniach historycznych, kulturze, tradycji i ważnych ludziach, bohaterach naszego kraju. Dodatkowo chcemy podkreślać katolickie korzenie Polaków. Stąd właśnie nawiązanie do słów Jana Pawła II już w samej nazwie. Wartości i idea festiwalu wzięły się z tego, że Telewizja Polska co roku produkuje wiele audycji o charakterze tożsamościowym. Chcieliśmy stworzyć przestrzeń, która skupiałaby i pokazała wszystkie te tytuły w jednym miejscu – podkreśliła w Trójce Aneta Woźniak, dyrektor programowa TVP oraz dyrektor Festiwalu Kultury Narodowej "Pamięć i Tożsamość".

– Festiwal jest dostępny przede wszystkim w internecie. To na stronie wydarzenia zawarta jest cała nasza oferta. Mamy również pokazy filmowe. W ostatni weekend lutego zapraszamy do kina na pokazy otwarte, ze wstępem wolnym. Zaprezentujemy tam filmy fabularne, seriale oraz najciekawsze dokumenty –  dodała gość "Klubu Trójki".

Czytaj także: 

Produkcje o tematyce historycznej i kulturalnej

Podczas wydarzenia widzowie mają wyjątkową okazję, by zapoznać się z najnowszymi produkcjami i koprodukcjami Telewizji Polskiej. Oferta prezentowana jest w następujących kategoriach: "Film i serial fabularny", "Film i serial dokumentalny", "Teatr", "Rekonstrukcja", "Koncert i widowisko", "Publicystyka kulturalno-historyczna" oraz adresowana do dzieci "Polak mały". Dodatkową atrakcją są kategorie specjalne, nawiązujące do ważnych rocznic.

Podczas festiwalu, z myślą o twórcach filmów i seriali dokumentalnych, organizowany jest konkurs na projekt filmu dokumentalnego. Zwycięzca może zrealizować swoją koncepcję wspólnie z Telewizją Polską, największym producentem filmów dokumentalnych w Polsce.


Studio festiwalowe 

Nieodłącznym elementem festiwalu jest studio festiwalowe, w którym goszczą najznakomitsze postaci świata kultury. Są wśród nich znani reżyserzy, producenci, aktorzy oraz dziennikarze i krytycy. Każdego dnia studyjne rozmowy dotyczą innych kategorii festiwalowych. Najlepsi twórcy zostają uhonorowani statuetkami Złotych i Platynowych Ryngrafów, które nawiązują do pamiątek po poległych bohaterach narodowych.

– Warto dodać, że ten festiwal to nie tylko kino czy internet, ale też antena Telewizji Polskiej. To ważne, by nasi widzowie, którzy często są przywiązani do tradycyjnej telewizji, poczuli atmosferę festiwalową. Każdy dzień jest poświęcony innej formie telewizyjnej. Wszystko wieńczy debata i rozmowa z twórcami oraz najważniejszymi ludźmi telewizji. Codziennie będziemy podsumowywać dzień na głównych antenach telewizji oraz na TVP Historia. Zachęcamy do śledzenia zarówno tego, co było, jak i tego, co dopiero będzie – powiedział w "Klubie Trójki" Piotr Legutko, dyrektor TVP Historia oraz TVP Dokument.


Zachować pamięć o historii i kulturze. III Festiwal Kultury Narodowej "Pamięć i tożsamość" (Klub Trójki)
48:01
+
Dodaj do playlisty
+

 

Festiwal jest organizowany co roku w dniach od 22 lutego do 1 marca, a jego pierwsza edycja odbyła się w 2021 r. Ogłoszenie laureatów i przyznanie nagród ma miejsce podczas uroczystej gali w dniu 1 marca, w Narodowym Dniu Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

***

Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: Tomasz Zapert
Goście: Aneta Woźniak (dyrektor programowa TVP, dyrektor Festiwalu Kultury Narodowej "Pamięć i tożsamość"), Piotr Legutko (dyrektor TVP Historia oraz TVP Dokument)
Data emisji: 15.02.2023
Godzina emisji: 21.10

pr/zch

Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.