To już potwierdzone: buk spod Tarnowa jest najwyższym drzewem liściastym w Polsce
2023-02-15, 18:02 | aktualizacja 2023-02-16, 07:02
Łowcami drzew nazywa się ludzi, którzy czas wolny poświęcają tropieniu leśnych olbrzymów – drzew wyróżniających się rekordowymi rozmiarami lub interesującym pokrojem. Takimi łowcami są Łukasz i Przemysław Wilkowie, którzy odkryli w okolicach Tarnowa najwyższe zmierzone drzewo liściaste w naszym kraju. To buk, który ma 48 m i 60 cm wysokości. Jednak bracia są przekonani, że w Polsce rosną liściaste drzewa przekraczające 50 m. Trzeba je tylko odnaleźć.
- Najwyższe drzewo liściaste w Polsce to buk pod Tarnowem, który mierzy 48 m i 60 cm.
- Jego odkrywcy są przekonani, że w naszym kraju rosną drzewa liściaste mające powyżej 50 m, trzeba je tylko znaleźć i zmierzyć.
Potrzebne są wiedza i dobra kondycja
– Jak się znajduje najwyższe drzewo? Przede wszystkim trzeba iść do lasu, trzeba wiedzieć, gdzie ono rośnie i jaki gatunek nas interesuje, mieć troszeczkę wiedzy przyrodniczej – wylicza Łukasz Wilk, na co dzień pracownik Instytutu Botaniki im. Szafera Polskiej Akademii Nauk zajmujący się inną dziedziną. – A poza tym można korzystać ze współczesnych środków, które nam to ułatwiają. Może to być Mapa Drzew, niedawno rozwinięte narzędzie, które udostępnia zeskanowane obrazy koron drzew w Polsce: tam są orientacyjne wysokości – tłumaczy.
– Przeszukujemy rejony, gdzie są potencjalnie wysokie drzewa, a potem nie pozostaje nam nic innego, jak iść przez las i szukać – dodaje.
I trzeba przyznać, że ma w tym imponujące osiągnięcia: odnalazł m.in. drugie najwyższe drzewo w Polsce (daglezję zieloną w odmianie oceanicznej/nizinnej , wysokość 58,3 m), wszystkie sześć najwyższych, zmierzonych buków w Polsce, sześć z dziesięciu najwyższych drzew w Polsce (daglezje), drugie najwyższe drzewo rodzime, najwyższa w Polsce, piąta na świecie jodła pospolita nazwana Jodłą Stadnickiego (wysokość 54,6 m).
Nie tak wysokie drzewo, na jakie wygląda
– Niektórzy pędzą do lasu sami, zrobią zdjęcie i mówią: "to jest potężne drzewo". A z dołu dużo drzew wygląda na bardzo wysokie. Ale bardzo wysokich jest kilka – wyjaśnia Przemysław Wilk. – Podejrzewam, że rosną u nas 50-metrowe buki, tylko trudno je zmierzyć: korona buka, czy w ogóle drzewa liściastego, jest szersza, więc w pomiarach lidarowych są błędy – stwierdza.
– Jak to się mierzy? Najważniejsze jest miejsce, gdzie widzisz i podstawę drzewa, i czubek, czasem musisz się nieźle nabiegać, aby miernikiem laserowym trafić punktowo dół i czubek. A miernik już sobie sam mierzy różnicę poziomów – zapewnia.
Przeczytaj także
- Manchineel – najbardziej trujące drzewo na świecie
- Alarm dla drzew
- Polska lipa kandydatką w konkursie na Europejskie Drzewo Roku
- Koniec darmowych spacerów na terenie parków narodowych w Polsce?
Posłuchaj
***
Tytuł audycji: Zapraszamy do Trójki
Prowadzi: Piotr Łodej
Autor materiału reporterskiego: Bartłomiej Maziarz
Data emisji: 15.02.2023
Godzina emisji: 15.52
pr