Dziecko w szpitalu. Śmiech pomaga złagodzić strach

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Dziecko w szpitalu. Śmiech pomaga złagodzić strach
Czerwone noski Klaun w szpitaluFoto: Fundacja Czerwone noski Klaun w szpitalu

– Fundacja Czerwone Noski – Klown w Szpitalu zrzesza artystów różnej maści: muzyków, aktorów, pantomimistów, slapstickerów, którzy mają profesjonalne doświadczenie sceniczne i postanowili zostać klownami w szpitalu, to znaczy, że zdobyli podstawowe wiadomości medyczne, psychologiczne i społeczne po to, żeby dzieciom, ale także dorosłym – rodzicom i całemu personelowi medycznemu – przynieść to, czego w tym miejscu najbardziej potrzeba, czyli uśmiech – mówi Monika Dąbrowska-Jarosz z Fundacji Czerwone Noski – Klown w Szpitalu. 

Fundacji Czerwone Noski – Klown w Szpitalu od początku swojej działalności w Polsce, czyli już od 10 lat, jest obecna w Centrum Zdrowia Dziecka, także za czerwoną linią, którą przekraczają tylko pacjenci jadący na operację. – Po dwóch tygodniach pracy Czerwonych Nosków w CZD personel medyczny, lekarze, anestezjolodzy i pielęgniarki, zaprosili nas do przejścia czerwonej linii razem z dzieckiem. W tej chwili klown medyczny towarzyszy dziecku od momentu wjazdu na blok operacyjny. Pacjent przyjeżdża tam głodny, bo przez wiele godzin przed operacją nie można jeść, zmęczony i zestresowany. Jeszcze bardziej zdenerwowany jest rodzic. Gdy otwierają się drzwi, to pierwszą rzeczą, którą widzą te małe oczy, jest klown medyczny – opisuje gość Katarzyny Stoparczyk. Klown ubrany jest w kitel lekarski, któremu towarzyszą śmieszne dodatki jak świecący krawat czy wymyślny kapelusz. Tak rozpoczyna się podróż, która ma pomóc młodemu pacjentowi choć trochę odwrócić myśli od zbliżającej się operacji. 


Przeczytaj także:

– Teraz otworzyliśmy Pogotowie uśmiechu w Krakowie. Mamy nadzieję, że będziemy mogli je rozwijać nie tylko tam na bloku operacyjnym, ale marzeniem Czerwonych Nosków jest to, żeby klown medyczny był obecny na każdym bloku operacyjnym w Polsce – przyznaje Monika Dąbrowska-Jarosz z Fundacji Czerwone Noski – Klown w Szpitalu. 


Czerwone Noski Klown w Szpitalu "Supersprawni". Uniwersytecki Szpital Dziecięcy w Krakowie./Czerwone Noski Klown w Szpitalu

Jak dodaje gość "Zagadkowej niedzieli" wspólne działania lekarza i klowna medycznego pomagają dzieciom przezwyciężyć lęk przed tym, co je czeka na sali operacyjnej. 


Posłuchaj

48:49
Uśmiech, który łagodzi strach. Działalność Fundacjj Czerwone Noski – Klown w Szpitalu(Zagadkowa niedziela/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Zagadkowa niedziela
Prowadzi: Katarzyna Stoparczyk
Gość: Monika Dąbrowska-Jarosz (Fundacja Czerwone Noski – Klown w Szpitalu)
Data emisji: 12.02.2023
Godzina emisji: 9.10

gs

Polecane