Między popkulturą a rzeczywistością. Jak wygląda praca archeologa?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Między popkulturą a rzeczywistością. Jak wygląda praca archeologa?
Faktyczna praca archeologa wygląda inaczej, niż w tekstach kulturyFoto: Elnur/Shutterstock

Archeolog to zawód, który fascynuje niejednego z nas. Z pewnością przyczyniła się do tego ogromna popularność m.in. serii filmów z Indianą Jonesem. W rzeczywistości jednak praca archeologa wygląda inaczej, niż w tekstach kultury. Często poszukiwania śladów przeszłości mogą też wywołać wypieki na twarzy ze względu na utrudnienia, jakie powodują wykopaliska.

Oprócz serii przygód Indiany Jonesa nasze wyobrażenia na temat archeologii pracy mogły kształtować również gry z Larą Croft w roli głównej. Jak jednak zauważa archeolog Jakub Drgas, o wiele bardziej zgodne z rzeczywistością są opowieści znane z serii książek autorstwa Zbigniewa Nienackiego. – Podobnie jak w przypadku wielu innych osób również u mnie wzbudzało to nieco błędne wyobrażenie o tym zawodzie. Dużo bardziej prawdziwe, są książki o przygodach Pana Samochodzika. Pracowali tam archeolodzy i było to dużo bardziej zbliżone do tego, jak to wygląda naprawdę – wyjaśnia gość "Pory na Trójkę".

Aktualnie Jakub Drgas bierze udział w pracach wykopaliskowych na terenie Dolnego Śląska. Rozmówca Radosława Nałęcza podkreśla, że obecni tam badacze nie mają w planach odnaleźć konkretnych przedmiotów lub pozostałości po dawnych mieszkańcach tego regionu. – Raczej to jest tak, że w jakimś procesie inwestycyjnym lub budowlanym natrafiamy na wyznaczone wcześniej stanowiska. Nie wiemy dokładnie, co się tam znajduje, dopóki nie zaczniemy kopać. Miałem szczęście natrafić na późnośredniowieczny folwark, który był wzmiankowany w średniowieczu w źródłach pisanych, natomiast nic nie wiedzieliśmy na temat jego lokalizacji – opowiada archeolog.

Jak wygląda dzień pracy archeologa? Na pewno zaczyna się wcześnie, bo badacze prowadzą prace wykopaliskowe na stanowiskach od samego rana. – Praca wygląda przede wszystkim w ten sposób, że mamy pracę fizyczną przeplataną z dokumentacją. Wszystko, na co natrafimy, jest dokumentowane w formie fotograficznej, rysunkowej, czasem też z zastosowaniem nowoczesnych technologii – słyszymy.

Posłuchaj

5:40
Jak wygląda praca archeologa? (Pora na Trójkę)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Najczęściej czytane:

Ślady przeszłości na miejscu budowy

Można powiedzieć, że budowlańcy i archeolodzy bardzo dobrze znają. Niejednokrotnie na miejscu prac budowlanych natrafiano na pozostałości z dawnych zabudowań lub ukryte przedmioty. Jedna z takich sytuacji miała miejsce przy remoncie bulwaru w Toruniu, gdzie odnaleziono zabudowę średniowiecznego klasztoru Benedyktynek.

Takie sytuacje, w przypadku większych inwestycji, znacznie opóźniają ich realizację. Z tego powodu, o ile da się to przewidzieć, przeprowadza się szereg badań przygotowawczych. – Wykorzystywany jest między innymi laserowy skaning powierzchni oraz analizowane są zdjęcia lotnicze. Wykorzystujemy także wykrywacze metali, co ma szczególne znaczenie w przypadku pól bitewnych – wyjaśnia Jędrzej Puzyński z Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.

Posłuchaj

3:49
Przeszłość wstrzymuje przyszłość? O znaleziskach na miejscu budowy (Pora na Trójkę)
+
Dodaj do playlisty
+

***

Tytuł audycji: Pora na Trójkę
Prowadzi: Radosław Nałęcz
Autor materiału reporterskiego: Jakub Witkowski
Gość: Jakub Drgas (archeolog)
Data emisji: 15.02.2023
Godziny emisji: 7.11, 7.20

qch 

Polecane