Między popkulturą a rzeczywistością. Jak wygląda praca archeologa?
Archeolog to zawód, który fascynuje niejednego z nas. Z pewnością przyczyniła się do tego ogromna popularność m.in. serii filmów z Indianą Jonesem. W rzeczywistości jednak praca archeologa wygląda inaczej, niż w tekstach kultury. Często poszukiwania śladów przeszłości mogą też wywołać wypieki na twarzy ze względu na utrudnienia, jakie powodują wykopaliska.
Faktyczna praca archeologa wygląda inaczej, niż w tekstach kultury
Foto: Elnur/Shutterstock
Oprócz serii przygód Indiany Jonesa nasze wyobrażenia na temat archeologii pracy mogły kształtować również gry z Larą Croft w roli głównej. Jak jednak zauważa archeolog Jakub Drgas, o wiele bardziej zgodne z rzeczywistością są opowieści znane z serii książek autorstwa Zbigniewa Nienackiego. – Podobnie jak w przypadku wielu innych osób również u mnie wzbudzało to nieco błędne wyobrażenie o tym zawodzie. Dużo bardziej prawdziwe, są książki o przygodach Pana Samochodzika. Pracowali tam archeolodzy i było to dużo bardziej zbliżone do tego, jak to wygląda naprawdę – wyjaśnia gość "Pory na Trójkę".
Aktualnie Jakub Drgas bierze udział w pracach wykopaliskowych na terenie Dolnego Śląska. Rozmówca Radosława Nałęcza podkreśla, że obecni tam badacze nie mają w planach odnaleźć konkretnych przedmiotów lub pozostałości po dawnych mieszkańcach tego regionu. – Raczej to jest tak, że w jakimś procesie inwestycyjnym lub budowlanym natrafiamy na wyznaczone wcześniej stanowiska. Nie wiemy dokładnie, co się tam znajduje, dopóki nie zaczniemy kopać. Miałem szczęście natrafić na późnośredniowieczny folwark, który był wzmiankowany w średniowieczu w źródłach pisanych, natomiast nic nie wiedzieliśmy na temat jego lokalizacji – opowiada archeolog.
Jak wygląda dzień pracy archeologa? Na pewno zaczyna się wcześnie, bo badacze prowadzą prace wykopaliskowe na stanowiskach od samego rana. – Praca wygląda przede wszystkim w ten sposób, że mamy pracę fizyczną przeplataną z dokumentacją. Wszystko, na co natrafimy, jest dokumentowane w formie fotograficznej, rysunkowej, czasem też z zastosowaniem nowoczesnych technologii – słyszymy.
Najczęściej czytane:
- Pieniądze nasze codzienne i kolekcjonerskie. Jak powstają, ile są warte?
- Magia radia. O pierwszych radioodbiornikach i ich konstrukcji
Ślady przeszłości na miejscu budowy
Można powiedzieć, że budowlańcy i archeolodzy bardzo dobrze znają. Niejednokrotnie na miejscu prac budowlanych natrafiano na pozostałości z dawnych zabudowań lub ukryte przedmioty. Jedna z takich sytuacji miała miejsce przy remoncie bulwaru w Toruniu, gdzie odnaleziono zabudowę średniowiecznego klasztoru Benedyktynek.
Takie sytuacje, w przypadku większych inwestycji, znacznie opóźniają ich realizację. Z tego powodu, o ile da się to przewidzieć, przeprowadza się szereg badań przygotowawczych. – Wykorzystywany jest między innymi laserowy skaning powierzchni oraz analizowane są zdjęcia lotnicze. Wykorzystujemy także wykrywacze metali, co ma szczególne znaczenie w przypadku pól bitewnych – wyjaśnia Jędrzej Puzyński z Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.
***
Tytuł audycji: Pora na Trójkę
Prowadzi: Radosław Nałęcz
Autor materiału reporterskiego: Jakub Witkowski
Gość: Jakub Drgas (archeolog)
Data emisji: 15.02.2023
Godziny emisji: 7.11, 7.20
qch