Walentynkowa Akcja Krwiodawstwa Polskiego Radia

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Walentynkowa Akcja Krwiodawstwa Polskiego Radia
W dniu 14 lutego Polskie Radio wraz z Klubem Honorowych Dawców Krwi PCK "Dar Serca" zachęca do wzięcia udziału w Walentynkowej Akcji KrwiodawstwaFoto: PR/Paulina Jakubowska

Dzień Świętego Walentego Polskie Radio i Klub Honorowych Dawców Krwi PCK "Dar serca" uczciły, organizując akcję krwiodawstwa. Krew można było oddawać w specjalnym ambulansie, ustawionym na parkingu przed siedzibą Polskiego Radia, przy al. Niepodległości w Warszawie.

  • Jednorazowe pobranie trwa od 8 do 12 minut. W tym czasie pobierane jest 450 ml krwi.
  • Na osoby, które podczas walentynkowej akcji oddały krew, czekały upominki: płyty wydane przez Polskie Radio.

Najwspanialszy gest miłości

– Oddanie krwi w walentynki to najwspanialszy gest miłości. To największy dar, który możemy przekazać drugiemu człowiekowi. I właśnie ta kropelka krwi w kształcie serca jest włączeniem się Polskiego Radia w ten dar miłości – powiedziała prezes Polskiego Radia Agnieszka Kamińska. – Jako wolontariusz już od 45 lat angażuję się w takie akcje. Wiem, że to jest ważna sprawa, bo tej krwi nie możemy wyprodukować. Ale możemy ją dać i uratować w ten sposób komuś życie – zachęcała Bożena Prasek, wiceprezes Klubu Honorowych Dawców Krwi PCK "Dar serca".

Krwi cały czas brakuje

Krew może oddać każda zdrowa osoba od 18. do 65. roku życia, a samo pobranie trwa średnio 10 minut. – Pobieramy 450 ml krwi, jest to ilość tolerowana przez organizm. Samo pobranie trwa niedługo: od 8 do 12 minut. Krwi cały czas brakuje: są trudne operacje, jest mnóstwo ciężkich wypadków, jest coraz więcej chorób onkologicznych, a pacjenci z takimi chorobami bardzo potrzebują krwi – mówiła Ewa Stolarz, lekarka z Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa. – Więc cały czas apelujemy do zdrowych osób, które chcą się podzielić tym wspaniałym darem – dodaje.


Posłuchaj

3:13
Sukces Walentynkowej Akcji Krwiodawstwa Polskiego Radia (Zapraszamy do Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Zapraszamy do Trójki
Prowadzi: Piotr Łodej
Autorka materiału reporterskiego: Joanna Stankiewicz
Data emisji: 14.02.2023
Godzina emisji: 17.10

pr

Polecane